Prasa (maszyna rolnicza)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Działanie prasy zwijającej
Praca prasy zwijającej
Bela cylindryczna
Bele słomy zebrane i przykryte folią
Zielonka sprasowana w bele i owinięta folią
Prasa kostkująca, wysokiego zgniotu
Prasa wysokiego zgniotu z wytwarzająca wiązki kostkowe do załadunku ręcznego

Prasamaszyna rolnicza do zbierania siana, słomy lub zielonki z wałów oraz prasowania podebranego materiału i wiązania go w bele lub wiązki. Prasy mogą być przyczepiane lub zawieszane, np. na kombajnie.

Podział pras w zależności od stopnia prasowania
Stopień zgniotu Redukcja objętości podawanego materiału
niski (50-80 kg/m3 50%
średni (100-150 kg/m3 25%
wysoki (150-200 kg/m3 15%

Wyróżnia się[edytuj | edytuj kod]

  • prasy zwijające, prasy belujące – prasy formujące materiał w zwijki w kształcie walca. Prasowany materiał jest podbierany za pomocą podbieracza do środka prasy, gdzie w komorze prasowania gumowe pasy, stałe wałki lub kombinacja wałków i łańcuchów zwijają w bele w kształcie walca. Kiedy bela osiągnie pożądaną wielkość i stopień zgniotu, jest owijana sznurkiem lub siatką. Tył prasy jest otwierany i bela jest wyrzucana. Bele z siana lub słomy są gotowe w tym procesie. Zielonka musi być owinięta specjalną rozciągliwą folią, która zapewnia hermetyczne zamknięcie zakiszanej zielonki. Zmiennokomorowa prasa formuje bele o średnicy od 1,2 do 1,8 m i szerokości 1,23 m. Bele ważą od 0,2 do 1,0 t, w zależności od rozmiaru oraz zebranego materiału. Zaletą tych pras jest to, że zbierany materiał jest ubijany od samego początku procesu zwijania.
  • prasy kostkujące – prasy wytwarzające kostki do załadunku ręcznego (o masie do około 10 kg) i do załadunku mechanicznego (do 200 kg). Aby uformować kostkę, siano jest podnoszone z wału (pokosu) za pomocą palców podbieracza. Następnie materiał jest transportowany za pomocą ślimaka (lub drugiego odpychacza) i odpychacza do komory, w której ruch posuwisty tłoka i noża powoduje jego zgniecenie i odcięcie. Osiągnięcie przez kostkę odpowiedniej wielkości uruchamia mechanizm wiążący. Tak sprasowana kostka jest wyrzucana na ziemię lub przenoszona za pomocą specjalnej drabinki na przyczepę transportową.

Prasy stacjonarne (stacyjne) pracowały głównie z młocarniami. Słoma po opuszczeniu młocarni trafiała do prasy, gdzie była formowana w wiązki. Początkowe konstrukcje jedynie prasowały słomę, ale nie wiązały jej w wiązki. Wiązanie było wykonywane ręcznie przez obsługę prasy, w trakcie rozwoju dodano do pras aparaty wiążące.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]