Przejdź do zawartości

Prawdziwe imiona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Prawdziwe imiona (tyt. oryg. True names) – opowiadanie fantastycznonaukowe napisane przez Vernora Vingego, opublikowane po raz pierwszy w 1981.

Autor, informatyk z Uniwersytetu Stanowego San Diego(inne języki) próbuje w sposób realistyczny i zgodny ze stanem wiedzy naukowej, przedstawić wyobrażenie cyberprzestrzeni i mechanizmów umożliwiających bohaterom działanie w jej obrębie. W opowiadaniu przedstawione są również przemyślenia autora na temat transhumanizmu, anarchizmu oraz, sformułowanej przez niego w latach późniejszych, teorii osobliwości technologicznej. Prekursorskie dla cyberpunku opowiadanie było nominowane do nagrody Nebula w 1981, a w 1982 do nagrody Hugo. W 2007 zostało nagrodzone Prometeheus Hall of Fame Award.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Treść opowiadania koncentruje się wokół grupy hakerów, nazywających siebie czarnoksiężnikami, działających w cyberprzestrzeni, w obszarze gry fabularnej, której scenariusz nawiązuje do średniowiecza. W „Sabacie” skupiającym grupę o najwyższych umiejętnościach hakerskich pojawia się osobnik planujący przejęcie władzy nad światem rzeczywistym. Znienawidzeni przez hakerów agenci rządowi próbują zapobiec przewrotowi.

Odwołania w literaturze

[edytuj | edytuj kod]

W hołdzie Vernorowi Vinge’owi, Benjamin Rosenbaum i Cory Doctorow napisali mikropowieść (novella) zatytułowaną tak samo jak opowiadanie Vinge’a[1], przedstawiającą wszechświat, za miliony lat, zaludniony istotami o charakterze sztucznych inteligencji, żyjącymi jako elektroniczne, binarne byty w podłożu z komputronium. Istoty te na swój sposób uprawiają seks, rozmnażają się i prowadzą wojny. W 2009 mikropowieść była nominowana do nagrody Hugo[2] i do nagrody Locusa[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. strona Cory Doctorowa. [dostęp 2011-08-02].
  2. Nominacje do nagrody Hugo 2009. [dostęp 2011-08-02]. (ang.).
  3. Nominacje do nagrody Locus w 2009. [dostęp 2018-08-06]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Vernor Vinge. Prawdziwe Imiona. „Fantastyka – wydanie specjalne”. 3 (32), 2011. Prószyński i S-ka. (pol.).  Przekład: Ireneusz Dybczyński, Marcin Zwierzchowski.
  • Vernor Vinge: True Names. [dostęp 2011-04-07]. (ang.).
  • True Names Vernora Vingego w bazie isfdb. [dostęp 2011-04-07]. (ang.).
  • Benjamin Rosenbaum, Cory Doctorow. Prawdziwe Imiona. „Fantastyka – wydanie specjalne”. 1 (38), 2013. (pol.).  Przekład: Ireneusz Dybczyński. Wersja online.