Prawdziwe imiona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prawdziwe imiona (ang.: True names) − opowiadanie fantastycznonaukowe napisane przez Vernora Vingego, opublikowane po raz pierwszy w 1981.

Autor, informatyk z Uniwersytetu Stanowego San Diego próbuje w sposób realistyczny i zgodny ze stanem wiedzy naukowej, przedstawić wyobrażenie cyberprzestrzeni i mechanizmów umożliwiających bohaterom działanie w jej obrębie. W opowiadaniu przedstawione są również przemyślenia autora na temat transhumanizmu, anarchizmu oraz, sformułowanej przez niego w latach późniejszych, teorii osobliwości technologicznej. Prekursorskie dla cyberpunku opowiadanie było nominowane do nagrody Nebula w 1981, a w 1982 do nagrody Hugo. W 2007 zostało nagrodzone Prometeheus Hall of Fame Award.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Treść opowiadania koncentruje się wokół grupy hakerów, nazywających siebie czarnoksiężnikami, działających w cyberprzestrzeni, w obszarze gry fabularnej, której scenariusz nawiązuje do średniowiecza. W „Sabacie” skupiającym grupę o najwyższych umiejętnościach hakerskich pojawia się osobnik planujący przejęcie władzy nad światem rzeczywistym. Znienawidzeni przez hakerów agenci rządowi próbują zapobiec przewrotowi.

Odwołania w literaturze[edytuj | edytuj kod]

W hołdzie Vernorowi Vinge’owi, Benjamin Rosenbaum i Cory Doctorow napisali mikropowieść (novella) zatytułowaną tak samo jak opowiadanie Vinge’a[1], przedstawiającą wszechświat, za miliony lat, zaludniony istotami o charakterze sztucznych inteligencji, żyjącymi jako elektroniczne, binarne byty w podłożu z komputronium. Istoty te na swój sposób uprawiają seks, rozmnażają się i prowadzą wojny. W 2009 mikropowieść była nominowana do nagrody Hugo[2] i do nagrody Locusa[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. strona Cory Doctorowa. [dostęp 2011-08-02].
  2. Nominacje do nagrody Hugo 2009. [dostęp 2011-08-02]. (ang.).
  3. Nominacje do nagrody Locus w 2009. [dostęp 2018-08-06]. (ang.).