Zamieć (powieść Neala Stephensona)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamieć
Snow Crash
Autor

Neal Stephenson

Typ utworu

fantastyka naukowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1992

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1999

Wydawca

Zysk i S-ka

Przekład

Jędrzej Polak

poprzednia
The Great Simoleon Caper
następna
Diamentowy wiek

Zamieć (inny tyt. Śnieżyca, tytuł oryg. Snow Crash) – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Neala Stephensona. Zaliczana jest do cyberpunku i postmodernizmu.

Świat przedstawiony[edytuj | edytuj kod]

W książce dominuje czarny humor, występuje dużo śmiesznych, wręcz absurdalnych sytuacji, np. monopol na rozwożenie pizzy przez mafię sycylijską, gdy "dowozicielator" nie zdąży w 30 minut jej dowieźć – klient dostaje ją za darmo, jednak nigdy tak się nie zdarzyło, przez co ludzie zawsze kombinują jak zdobyć darmowe jedzenie.

Metawers to nazwa wirtualnej rzeczywistości występującej w powieści, gdzie ludzie prowadzą swoje drugie życie. Cała sieć tętni życiem, pojawiają się tam gwiazdy muzyki oraz filmu, japońscy biznesmeni, hakerzy, i cała masa innych postaci. Do przedstawienia postaci w Metawersie służą awatary, które mogą być dowolnie modyfikowane. Mogą przedstawiać użytkownika bardzo wiernie, tak jak wygląda w rzeczywistości lub być tanie, czarno-białe.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem powieści jest Hiro Protagonista – doskonały szermierz, haker, oraz rozwoziciel pizzy. Zawsze nosi przy sobie dwa miecze samurajskie, katanę oraz wakizashi. Pewnego dnia pomaga kurierce zwanej D.U. uciec z tymczasowego więzienia, odwdzięczając się za dowiezienie pizzy na czas, od tej pory zaczynają wspólną przygodę w niebezpiecznym L.A.