Prefektura apostolska Lintong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prefektura apostolska Lintong
天主教林东监牧区
Państwo  Chiny
Siedziba Taonan
Data powołania 18 maja 1937
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Zależność bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej
Prefekt apostolski sede vacante
Położenie na mapie Jilin
Położenie na mapie Chin
Ziemia45°20′N 122°47′E/45,333333 122,783333

Prefektura apostolska Lintong (łac. Praefectura Apostolica Lintungensis, chiń. 天主教林东监牧区) – rzymskokatolicka prefektura apostolska ze stolicą w Taonanie, w prefekturze miejskiej Baicheng, w prowincji Jilin, w Chińskiej Republice Ludowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

18 maja 1937 z mocy decyzji Piusa XI wyrażonej w bulli Quo melius erygowano prefekturę apostolską Lintong. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Siping (obecnie diecezja Siping).

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 prefektura apostolska, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Prefekt apostolski o. Joseph-Rolland-Gustave Prévost-Godard PME został wydalony z komunistycznych Chin.

Prefektura nie istnieje w strukturze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Źródła nie są zgodne co do przynależności terenów prefektury w podziale administracyjnym PSKCh. Wymieniane są diecezja Chifeng[1], diecezja Shaanba[2] lub diecezja Bameng[3].

Prefekci apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. brender.eu
  2. współcześni biskupi przypisywani przez Giga-Catholic jako prefekci apostolscy Lintongu są wg innego źródła biskupami Shaanba
  3. współcześni biskupi przypisywani przez Giga-Catholic jako prefekci apostolscy Lintongu są wg kolejnego źródła biskupami Bamengu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]