Przejdź do zawartości

Professional Darts Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Professional Darts Corporation (PDC) – organizacja dartowa powstała w 1992 roku w Wielkiej Brytanii, wskutek wystąpienia czołowej grupy graczy zrzeszonych w powstałej wcześniej organizacji British Darts Organisation[1].

Turnieje PDC[edytuj | edytuj kod]

Professional Darts Corporation w kalendarzu swoich sezonów uwzględnia wiele turniejów, najważniejsze z nich to: PDC World Darts Championship, World Matchplay, UK Open, Grand Slam of Darts, Premier League Darts oraz wiele innych. Większość z nich jest rozgrywana na terenie Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Niemiec[2]. Turnieje dzielą się na dwa rodzaje: rankingowe i nierankingowe. W turniejach rankingowych nagroda, którą dany darter zwyciężył, zalicza się do rankingu PDC Order Of Merit, w którym o miejscu w klasyfikacji decyduje suma wygranych pieniędzy (w funtach). Natomiast Turnieje nierankingowe nie zaliczają się do wyżej wymienionego rankingu[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

PDC powstało po sprzeciwie czołowych darterów z powodu braku transmitowania przez BDO zawodów – jedynym turniejem, który można było zobaczyć w telewizji było PDC World Darts Championship. Wówczas w 1992 roku 16 czołowych zawodników z Organizacji BDO wraz z sponsorami i promotorami sportu w postaci Dicka Allixa oraz Tommiego Cox'a utworzyli nową organizację darta o nazwie World Darts Council w skrócie WDC. 5 lat później w 1997 roku WDC postanowiło zmienić swoją nazwę na Professional Darts Corporation w skrócie PDC i tą nazwą organizacja funkcjonuje do teraz (2022)[1].

Prawa transmisyjne[edytuj | edytuj kod]

Brytyjsko-irlandzka firma Sky Group zakupiła prawa do turniejów PDC, które regularnie transmituje na kanale Sky Sports. Turnieje są transmitowane na terenie Wielkiej Brytanii oraz Irlandii[4]. Jednakże z czasem turnieje PDC były transmitowane w takich krajach jak: Niemcy, Holandia, Japonia, Singapur, Węgry, Południowa Afryka, Polska. Do 2016 roku BBC transmitowało tylko i wyłącznie turnieje BDO, a przede wszystkim BDO World Darts Championship jednak w tym roku porzucili po 38 latach turniej Mistrzostw Świata BDO i zakupili prawa do nowo powstałych rozgrywek PDC – Champions League of Darts[5] i był to pierwszy turniej PDC transmitowany w BBC.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b PDC History | PDC [online], www.pdc.tv [dostęp 2022-01-07].
  2. Tournament Calendar | PDC [online], www.pdc.tv [dostęp 2022-01-07].
  3. Hierarchia turniejów PDC – gdzie darter zyska najwięcej? - darter180.com [online], www.darter180.com [dostęp 2022-01-07].
  4. Darts on TV | PDC [online], www.pdc.tv [dostęp 2022-01-07].
  5. New BBC Deal For Unibet Champions League [online], PDC [dostęp 2022-01-07] (ang.).