Przejdź do zawartości

Prowincja francuska Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prowincja francuska
Province Mariavite de France
Ilustracja
Wnętrze kościoła mariawickiego w Paryżu
Państwo

 Francja

Siedziba

Paryż

Data powołania

1992

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Starokatolicki Mariawitów w RP

Katedra diecezjalna

Kościół Najświętszej Maryi Panny w Paryżu

Biskup diecezjalny

Marie André Le Bec

Biskup pomocniczy

Maria Daniel Mames

Dane statystyczne
Liczba wiernych

20 tys.

Liczba kapłanów

6

Liczba osób zakonnych

2

Liczba diecezji

2

Liczba parafii

3

Powierzchnia

551 695 km²

Położenie na mapie Paryża
Położenie na mapie Francji
Położenie na mapie Île-de-France
Ziemia48°52′18,5″N 2°20′54,8″E/48,871806 2,348556
Strona internetowa
Podział administracyjny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP

Prowincja francuska (fr. Province de France de l'Eglise Vieille-Catholique Mariavite) – prowincja Kościoła Starokatolickiego Mariawitów we Francji ze stolicą w Paryżu. Jej ordynariuszem jest biskup mariawicki, Marie André Le Bec.

Prowincja obejmuje swoim zasięgiem terytorium Republiki Francuskiej wraz z zamorskimi terytoriami na innych kontynentach. Składa się z dwóch diecezji:

  • francuskiej
  • normandzkiej

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Mariawityzm pojawił się we Francji po I wojnie światowej za sprawą działalności księdza starokatolickiego z Nantes, Paula Marii Marca Fatôme, który w 1938 przyjął sakrę biskupią w Kościele Katolickim Mariawitów.

W latach 50. XX wieku Kościół Katolicki Mariawitów we Francji utracił łączność z macierzystym Kościołem w Polsce. Od tego czasu mariawici francuscy rozwijali swoją misję niezależnie, a opiekowali się nimi biskupi posiadający sukcesję apostolską z linii święceń Paula Fatôme.

W latach 60. XX wieku do Francji przybył węgierski biskup należący do Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, Tomasz Czernohorski-Fehérváry, który zorganizował hierarchię duchowną Apostolskiego Kościoła Katolickiego Paryża i Tours.

W latach osiemdziesiątych XX wieku Apostolski Kościół Katolicki Paryża i Tours podjął dialog z Kościołem Starokatolickim Mariawitów. W 1989 dwaj francuscy biskupi André Le Bec i Gérard Grateau zawarli interkomunię z Kościołem Starokatolickim Mariawitów w Polsce. W 1992 biskup Grateau zerwał unię z mariawitami polskimi. Biskup Le Bec natomiast kontynuował współpracę, która zaowocowała utworzeniem 18 lutego 1992 prowincji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów[1].

17 lutego 2024 roku Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów podjęła decyzję o przyjęciu do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, duchownych i wiernych Kościoła Maryi Panny w Mont-Saint-Aignan i zorganizowaniu diecezji normandzkiej w ramach prowincji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Na czele nowej diecezji stanął dotychczasowy biskup z Mont-Saint-Aignan - bp Roland Fleury[2].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Liturgia mszy świętej w prowincji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów odprawiana jest w języku francuskim z elementami śpiewanymi po łacinie. Liturgia francuskich mariawitów nawiązuje do posoborowej liturgii rzymskokatolickiej i różni się od tej praktykowanej w Kościele Starokatolickim Mariawitów w Polsce.

We Francji żyje około 20 000 mariawitów. W prowincji służy czterech biskupów, sześciu kapłanów, kilku diakonów i siostra zakonna. W formacji teologicznej uczestniczy kilku alumnów.

Struktura

[edytuj | edytuj kod]

Diecezja Francuska

[edytuj | edytuj kod]
  • Parafia Maryi Panny Matki Bożej w Paryżu, proboszcz: bp M. Daniel Mames
    • kaplica Najświętszej Maryi Panny w Paryżu
  • Parafia św. Szarbela w Lye, proboszcz: kapł. M. Chrysostome Nevejans

Diecezja Normandii

[edytuj | edytuj kod]

Dane adresowe

[edytuj | edytuj kod]
  • Église Sainte Marie
  • 47, rue de l'Echiquier
    75 010 Paris

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Bernard Vignot: Nouvelle eglise mariavite. Mouvements Religieux. [dostęp 2009-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 maja 2009)]. (fr.).
  2. KOMUNIKAT KAPITUŁY GENERALNEJ KOŚCIOŁA STAROKATOLICKIEGO MARIAWITÓW, 17.02.2024 [online], Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP [dostęp 2024-02-18].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]