Przenośność numerów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przenośność numerów (ang. number portability) – uprawnienie abonentów, zwłaszcza telefonicznych, do zachowania posiadanego numeru w przypadku zmiany operatora telekomunikacyjnego (usługodawcy), miejsca korzystania z usługi stacjonarnej lub zmiany rodzaju usługi.

Przenośność numeru jest jednym ze środków sprzyjających konkurencji na rynku usług telekomunikacyjnych. Od strony prawnej, uprawnienie to jest regulowane dyrektywami Unii Europejskiej, ustawą Prawo telekomunikacyjne oraz rozporządzeniami wykonawczymi.

W Polsce nie stosuje się przenoszenia numerów pomiędzy stacjonarnymi i ruchomymi publicznymi sieciami telefonicznymi. Jest to możliwe np. w USA.

Prawo polskie[edytuj | edytuj kod]

Zmiana lokalizacji w sieci stacjonarnej[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z art. 70 Prawa telekomunikacyjnego w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca wykonywania działalności, uprawnienie to dotyczy abonentów będących stroną pisemnej umowy z dostawcą usług zapewniającym przyłączenie do publicznej sieci telefonicznej operatora.

Przeniesienie może nastąpić wyłącznie w ramach istniejącej sieci tego samego operatora. W przypadku numerów geograficznych przeniesienie jest ograniczone do obszaru o tym samym wskaźniku obszaru geograficznego (czyli jednej strefy numeracyjnej). W przypadku numerów niegeograficznych (np. usług w sieci inteligentnej czy dostępu do sieci teleinformatycznej, w tym Internetu) przeniesienie jest możliwe na terenie całego kraju.

W tym przypadku, za przeniesienie przydzielonego numeru może być pobrana opłata od abonenta.

Zmiana operatora[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z art. 71 Prawa telekomunikacyjnego uprawnienie do zachowania numeru przy zmianie dostawcy usług dotyczy wszystkich abonentów, przy czym przeniesienie musi nastąpić do istniejącej sieci operatora.

W przypadku sieci stacjonarnej, w której stosowane są numery geograficzne, przeniesienie jest ogranicznone do obszaru, czyli tej samej strefy numeracyjnej). W sieci ruchomej (z numerami niegeograficznymi) ograniczenie takie nie istnieje.

W tym przypadku za przeniesienie przydzielonego numeru nie pobiera się opłat od abonenta.

Zmiana rodzaju usługi[edytuj | edytuj kod]

Przenoszenie numerów przy zmianie typu usługi oferowanej przez tego samegego operatora, np. z usługi przedpłaconej do abonamentowej lub odwrotnie nie jest usankcjonowane prawnie. Dostępność tej formy przenośności zależy od wewnętrznych ustaleń operatora.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]