Przewlekłe zapalenie krtani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przewlekłe zapalenie krtani
laryngitis chronica
ICD-10 J37
Przewlekłe zapalenie krtani oraz krtani i tchawicy
J37.0 Przewlekłe zapalenie krtani
J37.1 Przewlekłe zapalenie krtani i tchawicy

Przewlekłe zapalenie krtani (łac. laryngitis chronica) – przewlekła choroba zapalna błony śluzowej krtani o różnorodnej etiologii.

Zapalenia swoiste[edytuj | edytuj kod]

Przewlekłe zapalenie krtani według tradycyjnego podziału dzieli się na swoiste i nieswoiste. Do swoistych zapaleń należą zapalenie gruźlicze krtani oraz rzadko dziś występujące zapalenie kiłowe krtani.

Zapalenie gruźlicze[edytuj | edytuj kod]

W zapaleniu gruźliczym do zakażenia prątkami dochodzi najczęściej z aktywnych ognisk gruźlicy w płucach, które dostają się do krtani z plwociną. W zaawansowanym stadium choroby w laryngoskopii widoczny jest charakterystyczny obraz ziarniniaków i owrzodzeń. Występuje chrypka, kaszel oraz ból krtani promieniujący do ucha. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwprątkowych.

Zapalenie nieswoiste[edytuj | edytuj kod]

Przewlekłe nieswoiste zapalenie krtani jest wynikiem długotrwałego stanu zapalnego w obrębie krtani powodującego trwałe zmiany w błonie śluzowej. W zależności od typu zapalenia może dochodzić do przerostu lub zaniku śluzówki (określanego jako przerostowe lub zanikowe przewlekłe zapalenie krtani).

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Leczenie przewlekłego nieswoistego zapalenia krtani polega przede wszystkim na eliminacji czynników wywołujących. Należy unikać toksyn wziewnych oraz, co wiąże się z bezwzględnym zakazem palenia tytoniu oraz może wymagać także zmiany zanieczyszczonego środowiska pracy lub miejsca zamieszkania. Ważny jest odpoczynek głosowy, w przypadku nieodpowiedniego używania głosu konieczna może być terapia głosowa. Przy upośledzonej drożności nosa dąży się do poprawy jego drożności. Antybiotykoterapia jest zalecana, jeśli przewlekły stan zapalny ma źródło w niedoleczonym zakażeniu bakteryjnym. Istotne jest także wykluczenie bądź leczenie choroby refluksowej przełyku.

W przypadku rozpoznania przewlekłego przerostowego zapalenia ważna jest regularna kontrola laryngologiczna, ponieważ stanowi ono jedno ze stanów przedrakowych w rozwoju raka krtani.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maria Zalesska-Kręcicka: Zarys otolaryngologii. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Wrocław: Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich, 2008, s. 233-34. ISBN 978-83-7055-552-8.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.