Przez morza i dżungle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przez morza i dżungle. Powieść dla dorastającej młodzieży – powieść autorstwa Janusza Makarczyka z 1931.

Treść powieści[edytuj | edytuj kod]

Akcja tej powieści rozgrywa się pod koniec lat 20. XX wieku. Główny bohater, Jerzy Lubrański, ukończywszy studia prawnicze odbywa kilkutygodniowe szkolenie, podczas którego poznaje Andrzeja Dhila, swego przyszłego przyjaciela i towarzysza podróży. To właśnie z nim po odbyciu obowiązkowego szkolenia postanawia wyjechać za granicę, głodny przygód i nowych wrażeń. Bohaterowie najpierw poznają Nowy Jork, gdzie przez kilka tygodni imają się różnych zajęć (pracują m.in. w teatrze), a następnie wypływają do Brazylii na statku pana Davisa – dyrektora towarzystwa importu kawy z Brazylii. Podczas podróży statkiem bohaterowie miewają wiele przygód – Andrzej Dhil zostaje nawet bosmanem po zdegradowaniu Garowa (czarny charakter powieści), który za to upokorzenie poprzysięga zemstę na Polakach. W Brazylii Lubrański i Dhil pracują przy pomiarach puszczy, zatrudnieni przez pana Roemera. W tym czasie Dhil zakochuje się w córce Murzyna Josoego, Marietcie, która – jak się później okaże – była tylko jego przybranym dzieckiem. Bohaterowie poznają w dżungli Polaków, emigrantów, którzy założyli tu wioskę Santa Teresa: Kempińskiego, Garałę, księdza Kwiatkowskiego i Pyrę.

Spokój i ciszę codziennego dnia zakłóca list, który dociera do Jerzego i Andrzeja: pan Davisa i jego piękna córka Mary, którą Lubrański poznał przypadkowo na statku do Nowego Jorku, piszą w nim o grożącym im niebezpieczeństwie. Jerzy postanawia na własną rękę, mimo wcześniejszych uzgodnień, uratować pannę Mary i jej ojca. W ślad za nim podąża Dhil z grupą Polaków i Josoem, którzy zdają sobie sprawę z tego, że Lubrański nic nie wskóra w pojedynkę. Po kilku dniach trafiają do gospody Włocha Parella w której (o czym się wcześniej dowiedzieli) Garow i jego szajka uwięzili Davisów i Jerzego. Dochodzi do bójki, złoczyńcy zostają przepędzeni, ale Garow ucieka. Niedługo potem jednak ginie podczas zabawy w karczmie Fabricia, gdzie niespodziewanie pojawia się razem z „capangami” (bandytami), próbując zemścić się na Polakach. Marietta, ukochana Dhila, dowiedziawszy się od Roemera, że jej prawdziwy ojciec mieszka we Francji wyjeżdża, by się z nim zobaczyć; po roku ma się spotkać z Andrzejem w Paryżu. Ma tam również przyjechać Mary z ojcem i Jerzy, który z wzajemnością kocha Amerykankę.

Powieść kończy się optymistycznie – bohaterowie wracają na rok do Polski, marząc o stworzeniu więzów ekonomicznych między Polską i polskimi emigrantami. Książka Makarczyka jest nie tylko opisem przygody – ma również wartość dokumentu: czytelnik poznaje sytuację gospodarczą W Polsce i na świecie w okresie międzywojennym (bezrobocie), a także losy Polaków w Ameryce Północnej (Nowy Jork) i Południowej (Brazylia).