Przejdź do zawartości

Przez twe święte zmartwychwstanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przez twe święte zmartwychwstanie, Przez twoje święte zmartwychpowstanieincipit polskiej średniowiecznej pieśni wielkanocnej, zanotowanej w XV w. Należy ona do najstarszych znanych polskich pieśni wielkanocnych[1].

Pieśń jest tropem wielkanocnym, opartym na czeskim pierwowzorze. Znana jest z dziewięciu odpisów, różniących się redakcją tekstu. Najdawniejszy z nich pochodzi z drugiej połowy XV w., zachował się jednak zapis incipitu Przez twe święte wskrzeszenie dokonany w latach 1360-1370 w Płocku, odnoszący się prawdopodobnie do tego samego utworu. Z tego względu pieśń zaliczana jest do tzw. Tropów płockich.

Utwór składa się z rymowanych wersów o różnej długości, wyrażających proste treści modlitewne, jak pochwała Syna Bożego, przypomnienie jego zasług dla ludzkości, prośba o odpuszczenie grzechów. Utwór był popularną pieśnią kościelną, wykonywaną głównie przez wiernych podczas procesji.

Z odpowiednimi zmianami tekstu utwór śpiewany jest też w inne święta, np. „Przez twoje święte Wniebowstąpienie“ w uroczystość Wniebowstąpienia oraz „Przez twoje święte Ducha zesłanie“ w dzień zesłania Ducha Świętego[2].


Pieśń szczególnie popularna jest w liturgii Kościołów mariawickich, gdzie rozpoczyna procesję z Przenajświętszym Sakramentem odbywającą się w okresie paschalnym wokół kościoła, po niej śpiewa się "Wesoły nam dzień dziś nastał".

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Kowalczyk, Maria (2020). "Geneza i obchód Wielkanocy w Polsce. Zarys problematyki" (PDF). Studia Elbląskie (in Polish). XX: 273–294
  2. Przez Twoje święte zmartwychpowstanie. W: Aniół Stróż chrześcianina katolika. Grudziądz: Drukiem G. Jalkowskiego, [przed 1900], s. 535.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Teresa Michałowska: Średniowiecze. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995, s. 276-277, seria: Wielka Historia Literatury Polskiej. ISBN 83-01-11452-5.
  • Teresa Michałowska: Literatura polskiego średniowiecza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011, s. 727-728. ISBN 978-83-01-16675-5.
  • Aniół Stróż chrześcianina katolika. Grudziądz: Drukiem G. Jalkowskiego, [przed 1900].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Tropy rezurekcyjne