Przygody braci Mario

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przygody braci Mario
The Super Mario Bros. Super Show!
Gatunek serialu blok programowy
serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Kanada
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 65 (w tym 13 odcinków z serii The Legend of Zelda)
Produkcja
Produkcja DiC Entertainment
Nintendo of America, Inc.
Reżyseria Steve Binder
Juhn Grusd
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone syndykacja
Polska Polsat 2, Polsat, TV 4, Top Kids, TVR
Lata emisji 1989
Data premiery Ziemia 4 września 1989
Polska 13 czerwca 1997

Przygody braci Mario (ang. The Super Mario Brothers Super Show!, 1989) – amerykańsko-kanadyjski serial animowany dla dzieci oparty na grach wideo z serii Super Mario Bros. oraz The Legend of Zelda. W Polsce serial emitowany był od 13 czerwca 1997 do ok. 1999 roku na Polsacie 2 w wersji z polskim lektorem, którym był Jacek Brzostyński. Serial ten później emitowano od 5 lipca 1999 roku na Polsacie oraz również na TV 4 (2001-2003). Od 21 grudnia 2015 roku serial jest wyświetlany codziennie na antenie Top Kids, w nowo opracowanej wersji lektorskiej (czyta Jaromir Sosnowski).

Serial skupia się na przygodach dwóch braci hydraulików z Brooklynu, którzy pewnego razu przy naprawie rur wpadają przez ścieki do Grzybowego Królestwa, nad którym władzę próbuje przejąć zły Król Koopa (znany też jako Bowser) poprzez porwanie i poślubienie prawowitej władczyni królestwa, Księżniczki Muchomorzanki (dzisiaj znanej jako Księżniczka Peach). Mario i Luigi muszą za wszelką cenę chronić księżniczki oraz mieszkańców jej królestwa przed złym Koopą i jego armią, a zarazem znaleźć drogę do domu. W ich wyprawach towarzyszy Toad. Serial przedstawia również (poprzez specjalne segmenty aktorskie) życie braci hydraulików zanim trafili do Grzybowego Królestwa, kiedy prowadzili usługi hydrauliczne w Brooklynie, zaś do ich biura często wpadali niecodzienni goście, np. Inspektor Gadżet, Elvis, Drakula, Elvira i inni.

Co piąty odcinek przedstawia nową historię o Księżniczce Zeldzie oraz miejscowym bohaterze królestwa Hyrule, Linku. Razem muszą chronić królestwa przed złym czarnoksiężnikiem, Ganonem, który wpadł w posiadanie Trójmocy Siły i pragnie przejąć władzę nad królestwem Hyrule poprzez zdobycie Trójmocy Mądrości, którą mają w posiadaniu Link i Zelda.

Postaci[edytuj]

"Bracia Mario"[edytuj]

 • Mario – jest główną postacią w serialu. Ma brata - Luigiego i dwóch przyjaciół - Toada i Muchomorzankę. Psuje plany Króla Koopy.
 • Luigi – jest bratem Mario.
 • Księżniczka Muchomorzanka (ang. Princess Toadstool) – Ukochana Mario, przyjaciółka Luigiego i Toada. Zna ognisty kwiatek.
 • Toad – najlepszy przyjaciel Mario i Luigiego. Ma czapkę która wygląda jak kapelusz muchomora. Nie nosi koszuli, zamiast niej kamizelkę, spodnie i buty. Zna zaklęcie gwiazdki.
 • Król Koopa (Bowser) – jest głównym czarnym charakterem, za wszelką cenę chce porwać Muchomorzankę.
 • Żołnierze Koopa (Koopa Troopa) – żółwiopodobna armia Króla Koopy.
 • Goomby – małe, brązowe grzybopodobne stwory z twarzami.
 • Lakitu – wypuszcza pancerniki.
 • Pancerniki – przypominają jeże.
 • Kwiatki piranie – może ugryźć każdego kto się zbliży.
 • Ryby – próbują zjeść bohaterów.

"Księżniczka Zelda"[edytuj]

 • Zelda – księżniczka królestwa Hyrule.
 • Link – bohater królestwa Hyrule i ukochany Zeldy.
 • Ganon – zły czarnoksiężnik pragnący przejąć władzę nad królestwem Hyrule.

Linki zewnętrzne[edytuj]