Pseudostibaropus testaceus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pseudostibaropus testaceus
(Walker, 1867)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Infrarząd

Pentatomomorpha

Nadrodzina

tarczówki

Rodzina

ziemikowate

Podrodzina

Cephalocteinae

Plemię

Scaptocorini

Rodzaj

Pseudostibaropus
J.A. Lis, 1991

Gatunek

Pseudostibaropus testaceus

Synonimy
  • Stibaropus testaceus Walker, 1867
  • Stibaropus flavidus Signoret, 1881
  • Pseudostibaropus flavidus (Signoret, 1881)

Pseudostibaropus testaceusgatunek pluskwiaków z rodziny ziemikowatych i podrodziny Cephalocteinae, jedyny z monotypowego rodzaju Pseudostibaropus.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1867 roku przez Francisa Walkera pod nazwą Stibaropus testaceus. W 1991 roku umieszczony został przez Jerzego Adriana Lisa w nowym, monotypowym rodzaju Pseudostibaropus[1][2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Ciało samców osiąga od 4,8 do 6,1 mm długości i od 2,7 do 3,1 mm szerokości, samic zaś od 6,5 do 7,8 mm długości i od 3,1 do 3,7 mm szerokości. Kształt ciała jest podługowaty, grzbietowo i brzusznie wypukły[3].

Głowa jest niewiele szersza niż dłuższa[3], ku przodowi zwężona i na krawędziach powrębiana[2], żółtawobrązowa do brązowej, zaopatrzona w wyłupiaste, brązowe do ciemnobrązowych oczy złożone, żółtawe lub rudobrązowe przyoczka, żółtą, sięgającą w spoczynku środkowej pary bioder kłujkę[3] o członie drugim pozbawionym liściowatego płata[3][2] oraz bladożółte do żółtych czułki[3] zbudowane z pięciu członów, z których drugi jest drobny[3][2]. Nadustek ma krawędzie równoległe lub zwęża się ku przodowi[2]; zaopatrzony jest w parę krótkich i grubych szczecin przedwierzchołkowych. Płytki żuwaczkowe są dłuższe od nadustka, każda z przykrawędziowym szeregiem krótkich i grubych szczecin[3][2].

Żółtawobrązowe do brązowego, wyraźnie szersze niż dłuższe, w zarysie zwężone ku przodowi z szeroko zaokrąglonymi kątami przednimi i tylnymi przedplecze ma szeregi chetoporów wzdłuż krawędzi bocznych. Tylna część przedplecza ma poprzecznie pomarszczoną, niekiedy ponadto punktowaną powierzchnię. Tarczka jest dłuższa niż szeroka, o wierzchołku rozszerzonym i szeroko zaokrąglonym. Ubarwienie tarczki jest takie jak tyłu przedplecza, a jej powierzchnia punktowana i poprzecznie pomarszczona. Półpokrywy cechują się wyodrębnionymi od przykrywki egzokorium, mezokorium i międzykrywką. Powierzchnia przykrywki jest żółtobrązowa lub brązowa, punktowana. Szereg od 7 do 19 chetoporów biegnie wzdłuż krawędzi kostalnej. Przejrzysta, brązowawa zakrywka wykracza poza szczyt odwłoka[3]. Ujście gruczołów zapachowych ma wierzchołek wykształcony w formie zaokrąglonego, płatowatego uszka[3][2]. Odnóża są krótkie i tęgie, żółtawobrązowe z brązowymi kolcami na goleniach. Golenie przedniej pary są szablowato wykrzywione, środkowej pary lekko buławkowate i słabo zakrzywione, a tylnej pary silnie maczugowate[3]. Stopy występują tylko na przedniej i środkowej parze odnóży[3][2].

Odwłok ma żółtawobrązowe sternity[3] o krawędziach w częściach bocznych prostych[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad orientalny, znany z Mjanmy, Nepalu i Indii[3][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Adrian Lis. Studies on Oriental Cydnidae IV. New species, new synonyms and new records (Heteroptera). „Annals of the Upper Silesian Museum”. 2, s. 165–190, 1991. 
  2. a b c d e f g h i j Jerzy Adrian Lis. Taxonomy and phylogeny of Cephalocteinae with a reference to their historical biogeography (Hemiptera: Heteroptera: Cydnidae). „Polskie Pismo Entomologiczne”. 68, s. 111-131, 1999. 
  3. a b c d e f g h i j k l m Jerzy Adrian Lis: A revision of oriental burrower bugs (Heteroptera: Cydnidae). Bytom: Upper Silesian Museum, 1994, s. 15-26. ISBN 83-901173-1-2.