Ptaszyniec kurzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ptaszyniec)
Ptaszyniec kurzy
Dermanyssus gallinae
(De Geer, 1778)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Podgromada

roztocza

Nadrząd

Parasitiformes

Rząd

żukowce

Rodzina

Dermanyssidae

Rodzaj

Dermanyssus

Gatunek

ptaszyniec kurzy

Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus gallinae) – gatunek roztocza z rodziny Dermanyssidae, ektopasożyt ptaków. Żywi się krwią, atakuje nocą podczas spoczynku ptaków. Po żywieniu kryje się w szczelinach w podłodze z dala od światła, gdzie składa jaja.

Dermansyssus gallinae może również odżywiać się krwią niektórych ssaków, także ludzi, potrzebuje jednak ptasiego żywiciela do reprodukcji.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ciało podłużnie owalne oraz spłaszczone o barwie szarej. Dorasta do 0,75 mm. Po opiciu krwią ciało staje się kuliste i rozszerza do około 1 mm, barwa zmienia się na czerwonawą.

Dojrzałe ptaszyńce posiadają 4 pary dobrze rozwiniętych odnóży, lecz poruszają się na 3. Larwy natomiast posiadają 3 pary i poruszają się na 2. Przednia para odnóży pełni rolę czułków. Poruszanie się po żywicielu wywołuje u niego swędzenie.

Ptaszyńce posiadają długie szczękoczułki, którymi nacinają skórę swojego żywiciela. Po nacięciu pasożyt wpuszcza toksyczną ślinę, która posiada właściwości rozpuszczające tkankę skóry.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Rozwój jest bardzo szybki. Idealna temperatura do rozwoju wynosi od 20 do 25 stopni Celsjusza. Ptaszyńce składają jaja w szczelinach, gdzie przebywają za dnia. Przy odpowiedniej wilgotności ptaszyniec może rozwinąć się od jaja do dorosłego osobnika nawet w ciągu 7 dni (co zależy wilgotności i temperatury)[1].

Ponieważ roztocza mogą przetrwać w pustym kurniku do 10 miesięcy (bez pożywienia), ważna jest dokładna dezynsekcja pomieszczenia przed wznowieniem chowu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Carsekt Sp. z o.o., Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus gallinae), www.carsekt.pl, [dostęp 2017-09-13]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]