Przejdź do zawartości

Ptaszyniec kurzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ptaszyniec)
Ptaszyniec kurzy
Dermanyssus gallinae[1]
(De Geer, 1778)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Podgromada

roztocza

Nadrząd

Parasitiformes

Rząd

żukowce

Rodzina

Dermanyssidae

Rodzaj

Dermanyssus

Gatunek

ptaszyniec kurzy

Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus gallinae) – gatunek roztocza z rodziny Dermanyssidae, ektopasożyt ptaków. Żywi się krwią, atakuje nocą podczas spoczynku ptaków. Po żywieniu kryje się w szczelinach w podłodze z dala od światła, gdzie składa jaja.

Dermansyssus gallinae może również odżywiać się krwią niektórych ssaków, także ludzi, potrzebuje jednak ptasiego żywiciela do reprodukcji.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ciało podłużnie owalne oraz spłaszczone o barwie szarej. Dorasta do 0,75 mm. Po opiciu krwią ciało staje się kuliste i rozszerza do około 1 mm, barwa zmienia się na czerwonawą.

Dojrzałe ptaszyńce posiadają 4 pary dobrze rozwiniętych odnóży, lecz poruszają się na 3. Larwy natomiast posiadają 3 pary i poruszają się na 2. Przednia para odnóży pełni rolę czułków. Poruszanie się po żywicielu wywołuje u niego swędzenie.

Ptaszyńce posiadają długie szczękoczułki, którymi nacinają skórę swojego żywiciela. Po nacięciu pasożyt wpuszcza toksyczną ślinę, która posiada właściwości rozpuszczające tkankę skóry.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Rozwój jest bardzo szybki. Idealna temperatura do rozwoju wynosi od 20 do 25 stopni Celsjusza. Ptaszyńce składają jaja w szczelinach, gdzie przebywają za dnia. Przy odpowiedniej wilgotności ptaszyniec może rozwinąć się od jaja do dorosłego osobnika nawet w ciągu 7 dni (co zależy wilgotności i temperatury)[2].

Ponieważ roztocza mogą przetrwać w pustym kurniku do 10 miesięcy (bez pożywienia), ważna jest dokładna dezynsekcja pomieszczenia przed wznowieniem chowu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dermanyssus gallinae, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Carsekt Sp. z o.o., Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus gallinae), www.carsekt.pl, [dostęp 2017-09-13]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]