Purpura i czerń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Purpura i czerń
The Scarlet and the Black
Ilustracja
Gatunek dramat wojenny
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
 Włochy
Język angielski
Czas trwania 143 min
Reżyseria Jerry London
Scenariusz David Butler
Muzyka Ennio Morricone
Zdjęcia Giuseppe Rotunno
Wytwórnia ITC
Radiotelevisione Italiana
Bill McCutchen Productions
CBS Entertainment Production

Purpura i czerń (tytuł oryginalny The Scarlet and the Black) – film fabularny (dramat wojenny) z 1983 roku, powstały w koprodukcji amerykańsko-brytyjsko-włoskiej w reżyserii Jerry'ego Londona.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozpoczyna się w 1943 r., w momencie przejęcia władzy nad Rzymem przez siły hitlerowskie. Pochodzący z Irlandii ojciec Hugh O’Flaherty (Gregory Peck) przewodzi tajnej organizacji mającej na celu udzielanie pomocy przede wszystkim zbiegłym z obozów jenieckich żołnierzom alianckim, szukającym pomocy w Watykanie, ale także ludności żydowskiej. Szef rzymskiego gestapo, płk Herbert Kappler (Christopher Plummer), za wszelką cenę dąży do przejęcia całkowitej władzy nad miastem i wyeliminowania przeciwników. Życie ojca O’Flaherty jest narażone na niebezpieczeństwo. Scenariusz został oparty na podstawie powieści J.P. Gallaghera The Scarlet Pimpernel of the Vatican.

Film opowiada o życiu człowieka, który dla ratowania innych naraża własne życie. Ponadto ukazuje sytuację panującą w Watykanie i okupowanym Rzymie w czasach II wojny światowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]