Putna (wieś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Putna
Ilustracja
Monastyr Putna
Herb
Herb
Państwo  Rumunia
Okręg Suczawa
Zarządzający ?
Kod pocztowy 727455
Położenie na mapie okręgu Suczawa
Mapa lokalizacyjna okręgu Suczawa
Putna
Putna
Położenie na mapie Rumunii
Mapa lokalizacyjna Rumunii
Putna
Putna
Ziemia47°52′N 25°37′E/47,866667 25,616667
Portal Portal Rumunia

Putna – miejscowość w Rumunii, położona w północnej części Mołdawii, na Bukowinie, w pobliżu granicy z Ukrainą.

W Putna znajduje się obronny monastyr z cerkwią pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy z XV w., fundacja Stefana Wielkiego, kilkakrotnie odbudowywany po zniszczeniach, stanowiących jedno z historycznych sanktuariów Rumunii (m.in. pochowany został tu fundator, Stefan Wielki, uznany przez rumuńską cerkiew prawosławną za świętego).

Oprócz monastyru we wsi znajduje się drewniana cerkiew pod wezwaniem Ofiarowania Matki Bożej w Synagodze, według tradycji ufundowana przez pierwszego historycznego wojewodę mołdawskiego Dragosza w 1353 r. w Volovăț i przeniesiona tutaj w 1468 r. w ciągu jednej nocy w obliczu niebezpieczeństwa tureckiego. Miała ona m.in. służyć tutejszym mnichom podczas budowy monastyru. Faktyczna data budowy cerkwi nie jest znana. Cerkiew była wielokrotnie restaurowana i rozbudowywana: m.in. w 1778 r. dodano przedsionek.

W pobliżu istnieje także tzw. "pustelnia Daniły" – miał ją zamieszkiwać eremita o tym imieniu, którego odwiedzał m.in. Stefan Wielki i który miał zainspirować władcę do budowy tutejszego monastyru, a także monastyru Voroneț.

We wsi obok ludności rumuńskiej zamieszkuje także niewielka mniejszość niemiecka, pozostałość liczniejszej kolonii niemieckiej, która zamieszkiwała tę wieś jeszcze w XIX w. Putna, która ma połączenie kolejowe z Suczawą, stanowi dobry punkt wypadowy do wycieczek w okoliczne góry.

Bibliografia[edytuj]

  • Michał Jurecki: Bukowina. Kraina łagodności. Kraków: Bezdroża, 2001, s. 237–243. ISBN 83-913283-2-5.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]