Volovăț

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Volovăț
Ilustracja
cerkiew w Volovăț
Państwo  Rumunia
Okręg Suczawa
Zarządzający Ioan Vicol
Kod pocztowy 727615
Położenie na mapie okręgu Suczawa
Mapa lokalizacyjna okręgu Suczawa
Volovăț
Volovăț
Położenie na mapie Rumunii
Mapa lokalizacyjna Rumunii
Volovăț
Volovăț
Ziemia47°49′N 25°54′E/47,816667 25,900000
Strona internetowa
Portal Portal Rumunia

Volovăț (pol. hist. Wołowiec) – miejscowość w Rumunii, położona w północnej części Mołdawii, na Bukowinie, około 5 km na południe od miasta Radowce.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1421, ale już w połowie XIII w. miała istnieć tutaj drewniana cerkiew ufundowana przez pierwszego wojewodę bukowińskiego Dragosza, w której miał on zostać pochowany. Zgodnie z tradycją cerkiew ta miała zostać w 1468 r. w ciągu jednej nocy rozebrana (z powodu zagrożenia przez Turków i przeniesiona do Putny, gdzie istnieje do dzisiaj.

W miejsce przeniesionej cerkwi hospodar Stefan Wielki ufundował w latach 1500–1502 cerkiew murowaną pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego. Stanowi uproszczony model architektoniczny cerkwi bukowińskich tego okresu – zbudowana na planie prostokąta (boczne apsydy zastąpiono niszami niewidocznymi z zewnątrz) i przykryta sklepieniem kolebkowym. Nie posiada malowideł zewnętrznych, wyraźnie natomiast są widoczne gotyckie przypory oraz obramowania okien i drzwi. Pod okapem dachu wokół budynku biegną dwa szeregi nisz. Cerkiew otacza cmentarz, na którym znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michał Jurecki: Bukowina. Kraina łagodności. Kraków: Bezdroża, 2001, s. 231. ISBN 83-913283-2-5.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]