Volovăț

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Volovăț
Ilustracja
cerkiew w Volovăț
Państwo  Rumunia
Okręg Suczawa
Zarządzający ?
Kod pocztowy 727615
Położenie na mapie okręgu Suczawa
Mapa lokalizacyjna okręgu Suczawa
Volovăț
Volovăț
Położenie na mapie Rumunii
Mapa lokalizacyjna Rumunii
Volovăț
Volovăț
Ziemia47°49′N 25°54′E/47,816667 25,900000
Portal Portal Rumunia

Volovăț (pol. hist. Wołowiec) – miejscowość w Rumunii, położona w północnej części Mołdawii, na Bukowinie, około 5 km na południe od miasta Radowce.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1421, ale już w połowie XIII w. miała istnieć tutaj drewniana cerkiew ufundowana przez pierwszego wojewodę bukowińskiego Dragosza, w której miał on zostać pochowany. Zgodnie z tradycją cerkiew ta miała zostać w 1468 r. w ciągu jednej nocy rozebrana (z powodu zagrożenia przez Turków i przeniesiona do Putna, gdzie istnieje do dzisiaj.

W miejsce przeniesionej cerkwi hospodar Stefan Wielki ufundował w latach 1500–1502 cerkiew murowaną pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego. Stanowi uproszczony model architektoniczny cerkwi bukowińskich tego okresu – zbudowana na planie prostokąta (boczne apsydy zastąpiono niszami niewidocznymi z zewnątrz) i przykryta sklepieniem kolebkowym. Nie posiada malowideł zewnętrznych, wyraźnie natomiast są widoczne gotyckie przypory oraz obramowania okien i drzwi. Pod okapem dachu wokół budynku biegną dwa szeregi nisz. Cerkiew otacza cmentarz, na którym znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica.

Bibliografia[edytuj]

  • Michał Jurecki: Bukowina. Kraina łagodności. Kraków: Bezdroża, 2001, s. 231. ISBN 83-913283-2-5.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]