Pyrgeuma pyrgodesmoides

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pyrgeuma pyrgodesmoides
Shear, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

wije

Gromada

dwuparce

Rząd

Chordeumatida

Podrząd

Heterochordeumatidea

Nadrodzina

Heterochordeumatoidea

Rodzina

Heterochordeumatidae

Rodzaj

Pyrgeuma

Gatunek

Pyrgeuma pyrgodesmoides

Pyrgeuma pyrgodesmoidesgatunek dwuparca z rzędu Chordeumatida i rodziny Heterochordeumatidae, jedyny z monotypowego rodzaju Pyrgeuma.

Gatunek i rodzaj opisane zostały w 2012 roku przez Williama Sheara na podstawie 5 okazów odłowionych w 2009 roku[1].

Dorosłe osobniki mają tułów zbudowany z 30 pierścieni w przypadku samców i 32 pierścieni u samic. Holotypowy samiec ma ciało długości 8,5 mm, a jedna z paratypowych samic długości 9,2 mm. Barwa głowy jest żółtawa z brązowym lub fioletowawoszarym nakrapianiem, odnóży i spodu ciała żółtawobiała, a reszty ciała ciemnobrązowa. Głowa wyposażona jest sześcioro oczu prostych i częściowo nakryta collum. Drobne włoski (mikrotrichia) na wierzchu ciała są zakrzywione, szpatułkowate i o większych rozmiarach niż u innych Heterochordeumatidae. Wąskie, węższe od metazonitów paranota wyposażone są w przednio-nasadowe wcięcia. Na zaokrąglonym epiprokcie znajdują się wyraźne kądziołki. W przeciwieństwie do rodzaju Infulathrix, u samców uda odnóży trzeciej pary oraz biodra dziesiątej pary są niezmodyfikowane i nie są silnie powiększone. Przednia para gonopodów nie przechodzi z boku i tyłu pary tylnej, co odróżnia Pyrgeuma od rodzaju Heterochordeuma[1].

Wij znany tylko z rejonu góry Gunung Perdah w malezyjskim stanie Pahang. Materiał typowy został wysiany ze ściółki leśnej na wysokości 1575 m n.p.m.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]