Qt Creator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Qt Creator
Zintegrowane środowisko programistyczne
Zrzut ekranowy Qt Creatora 3.1.0
Zrzut ekranowy Qt Creatora 3.1.0
Autor Qt Development Frameworks
System operacyjny Linux, OS X, Windows
Język programowania C++ (Qt)
Pierwsze wydanie 1.0 / 3 marca 2009[1]
Aktualna wersja stabilna 3.5.0 / 20 sierpnia 2015[2]
Licencja LGPL[3][4]
Strona internetowa

Qt Creatorwieloplatformowe środowisko programistyczne dla języków C++, JavaScript oraz QML, będące częścią SDK dla biblioteki Qt. Zawiera w sobie graficzny interfejs dla debuggera oraz narzędzie do projektowania interfejsu graficznego. Edytor kodu źródłowego obsługuje podświetlanie składni oraz autouzupełnianie. Qt Creator używa kompilatora G++ na Linuksie i OS X oraz MinGW na Windowsie. Obsługiwany jest także Clang oraz Intel C++ Compiler[5].

Edytory[edytuj | edytuj kod]

Qt Creator zawiera w sobie edytor kodu źródłowego oraz narzędzie zwane Qt Designer, służące do projektowania graficznego interfejsu użytkownika (GUI).

Edytor kodu w Qt Creatorze obsługuje kolorowanie składni dla języków C++, QML i JavaScript (a także innych, po doinstalowaniu obsługi dla nich[6]). Dodatkowo, potrafi parsować kod w C++ i QML, dzięki czemu udostępnia takie funkcje jak autouzupełnianie, pomoc kontekstowa, czy sprawdzanie poprawności kodu podczas pisania.

Qt Designer to narzędzie do projektowania i budowy interfejsu programów za pomocą widżetów z biblioteki Qt. Umożliwia testowanie zachowania interfejsu w różnych stylach i rozdzielczościach tworzonych formularzy bezpośrednio w edytorze. Elementy interfejsu stworzone za pomocą Qt Designera są automatycznie integrowane z kodem źródłowym aplikacji za pomocą mechanizmu sygnałów i slotów[7][8].

Debugger[edytuj | edytuj kod]

Qt Creator nie zawiera debuggera. Posiada jedynie plug-in, który działa jako interfejs pomiędzy środowiskiem a natywnym debuggerem C++. Obsługiwane debuggery to[9]:

  • GNU Debugger (GDB)
  • Microsoft Console Debugger (CDB)
  • LLVM debugger (LLDB)
  • Wbudowany debugger JavaScript

Kontrola wersji[edytuj | edytuj kod]

Qt Creator obsługuje następujące systemy kontroli wersji[10]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Glade – program do graficznego projektowania interfejsów programów dla biblioteki GTK+

Przypisy