Quercus tonduzii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Quercus tonduzii
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd bukowce
Rodzina bukowate
Rodzaj dąb
Nazwa systematyczna
Quercus tonduzii Seemen
Bull. Herb. Boissier II, 4: 656 1904[2]
Synonimy

  • Quercus seemannii subsp. tonduzii (Seemen) A.E.Murray
  • Quercus seemannii var. tonduzii (Seemen) A.E.Murray[2]

Quercus tonduzii Seemen – gatunek rośliny z rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Występuje endemicznie w górach środkowej Kostaryki[3][4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Zimozielone drzewo[3]. Prawdopodobnie jest wysokie. Gałązki są grubości od 1,5 do 2,5 mm, karbowane, nagie, mają brązową lub szarą barwę z niepozornymi przetchlinkami. Pąki osiągają 3–4 mm długości, mają owalny lub niemal wrzecionowaty kształt, są owłosione przy wierzchołku, z krótkotrwałymi przylistkami[4].
Liście
Blaszka liściowa jest gruba, relatywnie twarda i ma kształt od lancetowatego do wąsko eliptycznego lub podłużnego. Mierzy 5–9 cm długości oraz 2–3,5 cm szerokości. Jest całobrzega, ma klinową nasadę i ostry lub spiczasty wierzchołek[3]. Górna powierzchnia jest gładka i błyszcząca, natomiast od spodu jest gładka lub nieco pokryta kępkami gwiaździstych włosków w kątach nerwów. Mają 9–11 par nerwów. Ogonek liściowy mierzy od 4 do 10 mm długości, początkowo jest owłosiony, lecz z czasem staje się nagi i przybiera ciemnoczerwono brązową lub czarną barwę[4].
Owoce
Orzechy zwane żołędziami dojrzewają w tym samym roku. Osadzone są pojedynczo lub w parach na szypułkach o długości 10 mm i grubości 4 mm. Kupule o kształcie kubka mierzą 7–8 mm długości i 14–18 mm średnicy. Żołędzie mają owalny lub okrągły kształt ze spiczastym wierzchołkiem, są nagie, dorastają do 18 mm długości i 18 mm średnicy, mają jasnobrązową barwę[4].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Występuje na wysokości do 2200 m n.p.m.[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 7 lipca 2017].
  2. a b Quercus tonduzii Seemen (ang.). The Plant List. [dostęp 7 lipca 2017].
  3. a b c Quercus tonduzii (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 7 lipca 2017].
  4. a b c d e Cornelius Herman Muller: The Central American Species of Quercus. U.S. Government Printing Office, 1942, s. 56. (ang.)