RBS-15

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
RBS-15
Ilustracja
Państwo Szwecja
Producent Saab Bofors Dynamics
Odmiany RBS-15M, RBS-15K, RBS-15F
Wejście do służby 1985
Wymiary
Długość 4,35 metra
Średnica 0,50 metra
Parmetry techniczne
Napęd silnik turboodrzutowy
Prędkość 0,8 Ma
Zasięg 100 km - 150 km - 200 km
Naprowadzanie bezwładnościowe + radarowe
Parametry użytkowe
Głowica burząca, przeciwpancerna
Masa głowicy 200 kg

RBS-15 - szwedzki przeciwokrętowy pocisk manewrujący krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z okrętów nawodnych, samolotów lub z wyrzutni lądowych, napędzany silnikiem turboodrzutowym.

ORP "Grom" z kontenerami rakiet RBS-15 Mk 2.

W połowie lat 70. uznano, że eksploatowane pociski przeciwokrętowe Rb 08 są przestarzałe i wymagają następcy. W 1979 roku firma Saab Bofors Missile Corporation otrzymała zlecenie na opracowanie nowej rakiety. Miała ona występować w wersji RBS-15M (odpalanej z okrętów nawodnych) i RBS-15K (odpalanej z wyrzutni lądowych). W 1982 roku zlecono opracowanie wariantu RBS-15F (przenoszonej przez samoloty). Wszystkie trzy wersje są oznaczane jako RBS-15 Mk.I

Pierwsze rakiety RBS-15M odpalono z kutra HMS "Pitea". Po próbach została ona przyjęta do uzbrojenia szwedzkiej floty pod oznaczeniem Rb 15 (wersje M i K). W kilka lat później RBS-15 w wersji F znalazła się w uzbrojeniu szwedzkiego lotnictwa. Poza Szwecją rakiety RBS-15 zakupiła Finlandia (wersja przenoszona przez okręty) oraz Jugosławia (wersja okrętowa i nadbrzeżna, po rozpadzie Jugosławii zostały one przejęte przez Chorwację).

W latach 90. powstały zmodernizowane pociski, które oznaczono jako RBS-15 Mk.II. Mają one zmodernizowane głowice samonaprowadzające, a od 2004 produkowana jest wersja Mk.III (tylko odmiana przenoszona przez okręty) o zasięgu 200 km, mogąca atakować cele lądowe. Wersja Mk.III została zamówiona przez marynarki wojenne Niemiec i Polski.

RBS-15 Mk.I zbudowana jest w układzie aerodynamicznym kaczka. Pocisk napędzany jest silnikiem odrzutowym Microturbo TRI 60-2 Model 077, wlot powietrza znajduje się pod pociskiem. Silnik zasilany jest pochodną parafiny. Wersje M i K są wyposażone dodatkowo w dwa silniki startowe firmy ARC, które są odrzucane po osiągnięciu przez pocisk prędkości marszowej.

Pociski RBS-15K są instalowane po cztery na wyrzutniach samochodowych. Poza wozami z pociskami w skład baterii wchodzi pojazd z radarem obserwacyjnym.

Pociski RBS-15M są przenoszone przez okręty typu Göteborg (4 jednostki po 8 wyrzutni), Stockholm (2 jednostki po 8 wyrzutni), Spica II (12 jednostek po 8 wyrzutni), Helsinki (4 jednostki po 4 wyrzutnie), Helsinki II (4 jednostki po 6 wyrzutni), oraz Kralj Petar Krešimir IV (2 jednostki po 8 wyrzutni). Pociski w wersji Mk.III zostaną zainstalowane także na korwetach typu 130 (5 jednostek po 4 wyrzutnie), fregatach typu 123 (4 jednostki). W 2007 roku osiem kontenerów z pociskami w wersji Mk 2 zostało zainstalowane na ORP "Grom". W przyszłości, podobnie jak bliźniacze ORP "Piorun" i ORP "Orkan" ma on otrzymać pociski w wersji Mk 3.

RBS-15F jest przenoszona przez samoloty Saab JAS 39 Gripen (dwa pociski na podskrzydłowych węzłach uzbrojenia); oprócz Szwecji pociski w tej wersji zakupiła Tajlandia. Od wersji okrętowej wersję lotniczą odróżniają stałe skrzydła i brak pomocniczych silników rakietowych.

Ciekawostka[edytuj]

Oznaczenie pocisku, a konkretniej mówiąc systemu, RBS-15 pochodzi od szwedzkiej nazwy Robotsystem 15. W języku szwedzkim słowo robot, obok klasycznego znaczenia znaczy tez "pocisk kierowany".

Bibliografia[edytuj]