Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Reklama rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego banku PKO BP na muralu w Gdyni

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) – rodzaj rachunku bankowego, przeznaczonego dla osób fizycznych. Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, popularnie zwane „kontami osobistymi” lub „rachunkami osobistymi”, są podstawowym produktem bankowym, wykorzystywanym do gromadzenia środków finansowych i przeprowadzania rozliczeń pieniężnych. ROR prowadzone są przez banki na podstawie umowy o prowadzenie rachunku.

Nie ma prawnych ograniczeń co do liczby rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, jakie może posiadać jeden właściciel. Minimalny wiek potrzebny do założenia ROR to 13 lat.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest rachunkiem a vista (zgromadzone środki są dostępne na każde żądanie właściciela, nie ma ograniczeń we wpłacaniu i wypłacaniu środków). Środki zgromadzone na rachunku są z reguły oprocentowane (najczęściej jest to najniższe oprocentowanie z wszystkich oferowanych przez bank form lokowania pieniędzy).

Bibliografia[edytuj]

  • M. Kachniewski, B. Majewski, P. Wasilewski, Rynek kapitałowy i giełda papierów wartościowych, Warszawa, Ferk 2008, ISBN 83-922607-9-1
  • Finanse osobiste, E. Bogacka-Kisiel (red.), PWN, Warszawa 2012, ISBN 978-83-01-16974-9