Radika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radika
Ilustracja
Radika koło wsi Dolno Kosovrasti
Kontynent Europa
Państwo  Kosowo
 Macedonia Północna
Rzeka
Długość 67 km
Powierzchnia zlewni 665 km²
Źródło
Miejsce pod szczytem Golema Vraca
Wysokość 2200 m n.p.m.
Współrzędne 41°49′00,8″N 20°38′36,2″E/41,816900 20,643400
Ujście
Recypient Czarny Drin
Współrzędne 41°29′37,0″N 20°30′55,8″E/41,493600 20,515500
Położenie na mapie Macedonii Północnej
Mapa konturowa Macedonii Północnej, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ujście”

Radika (maced. Радика) – rzeka w południowej Serbii (Kosowo) i w zachodniej Macedonii Północnej, prawy dopływ Czarnego Drinu w zlewisku Morza Adriatyckiego. Długość - 67 km, powierzchnia zlewni – 665 km². Rzeka nie jest żeglowna, ma natomiast spory potencjał energetyczny, częściowo wykorzystany w górnym biegu.

Źródła Radiki znajdują się na wysokości 2200 m n.p.m. pod szczytem Golema Vraca (2582 m n.p.m.) w masywie górskim Vraca w południowej części pasma Szar Planina. Źródłowy potok nosi nazwę Crni Kamen (Црни Камен). Początkowo płynie na zachód, po kilku kilometrach skręca na południe i przecina granicę serbsko-macedońską. Już jako Radika płynie na południe obniżeniem między pasmami Bistra i Stogovo na wschodzie oraz Korab i Dešat na zachodzie. Uchodzi do sztucznego zbiornika wodnego Debar na Czarnym Drinie niedaleko miasta Debar. Największe dopływy Radiki to Ribnica, Mavrovska Reka, Žirovnička Reka, Golema Reka i Mała Reka.

W górnym biegu na Radice znajduje się jedyna w Macedonii bifurkacja (sztucznego pochodzenia) – przez kanał część wód rzeki zasila sztuczne Jezioro Mawrowskie, z którego tunele odprowadzają wodę do Wardaru w zlewisku Morza Egejskiego.

W ciągu ostatnich kilku milionów lat Radika wycięła w skałach niezwykle malowniczy wąwóz. Wody rzeki są czyste, ale mają ciemnozielony kolor wywołany wysoką zawartością węglanu wapnia.

Wzdłuż rzeki biegnie droga łącząca Tetovo i Gostivar w kotlinie Polog z Debarem i Strugą w dolinie Czarnego Drinu.