Szar Płanina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa konturowa Macedonii Północnej, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Szar Płanina”
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Macedonii Północnej
Szar Płanina z Macedonii
Jezioro Bogovinje
Szar Płanina w Macedonii Północnej
Położenie Szar Planiny

Szar Planina, Szarska Planina (serb. Šar Planina, serb. w cyrylicy i maced. Шар Планина, alb. Malet e Sharrit) – zrębowe pasmo górskie na Półwyspie Bałkańskim.

Pod względem politycznym pasmo to znajduje się na terytorium południowej części Kosowa, południowej Serbii, północno-wschodniej Albanii i północno-zachodniej Macedonii Północnej. Rozciąga się na długości około 100 kilometrów, z południowego zachodu na północny wschód. Najwyższym szczytem pasma jest Titow Wrw, który osiąga wysokość 2747 metrów. Na północy pasmo to graniczy z Górami Dynarskimi, na południu z pasmem Korab. Znajdują się tu lasy, łąki górskie; tereny narciarskie.

Szczyty[edytuj | edytuj kod]

Szar Płanina w Kosowie[edytuj | edytuj kod]

W Kosowie znajduje się największa część pasma, aż 43% całkowitej powierzchni łańcucha. Góry te zajmują południowe i południowo-wschodnie rejony Kosowa. Obszary te obfitują w jeziora, szczególnie w rejonach na południe od miejscowości Dragaš. Główny ośrodek narciarskiBrezovica, położony na wysokości między 900 a 2524 m n.p.m., znajduje się w północno-wschodnim zakątku części kosowskiej.

Szczyty Ljuboten i Skopska Crna Gora tworzą wąwóz Kačanik (alb. Gryka e Kaçanikut, serb. Качаничка клисура – Kačanička klisura). Dolina Sirinić oddziela pasmo Szar od masywu góry Nerodimka. W Kosowie znajduje się też Park Narodowy Szar Płanina. Miejscowości położone w pobliżu gór:

Jeziora w kosowskiej części Szar Płaniny:

Park narodowy[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Szar Płanina znajduje się w Kosowie i zajmuje powierzchnię ok. 380 km². Obejmuje północne zbocza pasma. Występują tu gatunki endemiczne np. sosna rumelijska. Co do fauny to występują tu między innymi: ryś, niedźwiedź, kozica, wilk szary, sarna, dzik i inne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]