Rajtar (obraz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rajtar
Ilustracja
Autor Piotr Michałowski
Rok wykonania po 1840
Technika wykonania Olej na płótnie
Rozmiar 53,5 × 44 cm
Muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie
Miejscowość Polska Warszawa

Rajtar (inny tytuł Rycerz na koniu w stroju szwedzkim) – obraz olejny autorstwa polskiego malarza Piotra Michałowskiego namalowany na płótnie po roku 1840. Obraz został nabyty przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 1946[1].

Dzieło Michałowskiego przedstawia rajtara na koniu który wspina się na tylne nogi, przednie rozstawione wyrzuca w górę, jak gdyby pokonywał nieistniejącą przeszkodę. Jeździec ubrany jest w skórzany kaftan (rajtrok), spodnie i długie, sięgające za kolana skórzane buty (botforty), zwane po staropolsku rajtarskimi. Na głowie ma kapelusz z szerokim rondem.

Motyw samotnego jeźdźca na wspiętym czy idącym stępa koniu przewija się przez całą malarską twórczość Michałowskiego, od konnych portretów przyjaciół i znajomych, poprzez zapoczątkowany w Paryżu cykl Kirasjerów, konne wizerunki dawnych rycerzy, ułanów, krakusów, huzarów, kawalerzystów, poprzez wizerunki jadącego konno cesarza Francuzów Napoleona. Artysta w niewielkich rozmiarów obrazach zawarł swoją filozofię historyczną: budowanie dziejów narodowych nie wielkimi scenami historycznymi przepojonymi literaturą, ale pojedynczymi wizerunkami bohaterów stanowiącymi symbol, uniwersalny schemat heroicznej ikonografii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Narodowe w Warszawie: Rajtar (pol.). [dostęp 2018-10-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]