Ramla (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ramla
רמלה
Państwo  Izrael
Miejscowość Ramla
Data otwarcia 1891
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
1
Kasy T
Linie kolejowe
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Ramla
Ramla
Ziemia31°55′46″N 34°52′37″E/31,929444 34,876944
Portal Portal Transport szynowy

Ramla (hebr. תחנת הרכבת רמלה, Tachanat ha-rakevet Ramla; oficjalna pisownia w ang. Ramla Railway Station) – stacja kolejowa w Ramli, w Izraelu. Jest położona przy drodze ekspresowej nr 44.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stary budynek stacji kolejowej w Ramli, 1930
Plan stacji

Stacja kolejowa została wybudowana w kwietniu 1891 jako część linii kolejowej łączącej Jafę z Jerozolimą[1].

W ramach starć żydowsko-arabskich, w dniu 27 maja 1947 członkowie żydowskiej organizacji paramilitarnej Irgun zdetonowali bombę na dworcu kolejowym w Ramli. Budynek został wówczas całkowicie zniszczony. Po zakończeniu I wojny izraelsko-arabskiej, w 1950 wybudowano nowy betonowy budynek dworca.

W dniu 14 sierpnia 1998 z powodu pogarszających się warunków technicznych torów, władze zamknęły linię kolejową do Jerozolimy. Oznaczało to równoczesne zamknięcie stacji kolejowej w Ramli. W 2001 podjęto decyzję o budowie nowej stacji kolejowej, która miała się znajdować na zachód od swojej pierwotnej lokalizacji. Nowa lokalizacja była o wiele bardziej korzystna, ponieważ znajdowała się bliżej centrum miasta, oraz obok dworca autobusowego Ramli. W dniu 12 kwietnia 2003 odbyła się uroczystość otwarcia nowej stacji kolejowej, a 9 kwietnia 2005 wznowiono kursowanie pociągów.

Dane ogólne[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa Ramla jest obsługiwana przez izraelskie państwowe przedsiębiorstwo transportu publicznego Israel Railways.

Stacja posiada jeden peron i jeden tor. Peron obsługuje pociągi poruszające się w obu kierunkach. Stacja jest dostępna od strony ulicy Eli Cohen.

Stacja jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych Handicapped Accessible sign.svg. Tuż przy stacji jest przystanek autobusowy i parking na około sto pięćdziesiąt samochodów[2].

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Pociągi z Ramli jadą do Jerozolimy i Bet Szemesz oraz do Lod, Tel Awiwu, Bene Berak, Petach Tikwy, Rosz ha-Ajin i Kefar Sawy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historical milestones (ang.). W: Israel Railways [on-line]. [dostęp 2011-09-09].
  2. Ramla (ang.). W: Israel Railways [on-line]. [dostęp 2011-09-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Ramla
Linia Tel Awiw-Jerozolima
Inter-City Service
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Lod
BSicon BHFq.svg