Przejdź do zawartości

Rasa (fantastyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rasa (fantasy))
Wykres pokazujący porównanie rozmiarów różnych ras (fantasy)


Rasa w fantastyce może oznaczać nie tylko rasę człowieka, lecz także gatunek lub podgatunek istot humanoidalnych. Podział istot na rasy wykorzystywany jest m.in. do klasyfikacji postaci gracza w grach fabularnych, np. Dungeons & Dragons.

Przykłady ras pojawiających się w fantasy:

Gry fabularne[edytuj | edytuj kod]

W grach fabularnych rasa oznacza najczęściej gatunek, w który może się wcielić postać gracza. W starszych edycjach Dungeons & Dragons główne nie-ludzkie rasy (krasnolud, elf, gnom, niziołek i półelf) były nazywane demi-humans (z ang. pół-ludzie).

Rasa czy gatunek?[edytuj | edytuj kod]

W często używanej definicji gatunku wymagane jest, by osobniki należące do tego samego gatunku mogły rozmnażać się i wydawać na świat płodne potomstwo, natomiast nie jest to możliwe pomiędzy osobnikami różnych gatunków. Niestety sprawa nie jest taka prosta, gdyż są na przykład informacje o płodnych mułach. Dodatkowo w literaturze fantasy (począwszy od czasów Tolkiena aż do dziś) występuje wielka mnogość różnego rodzaju pół-ras (półelfy, połączenie człowieka i elfa; półorkowie, połączenie człowieka i orka).

W książce Terry’ego Pratchetta Ciekawe czasy padło określenie gatunkizm, żartobliwie użyte w kontekście dyskryminacji krasnoludów. Jest to argument przemawiający za gatunkiem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]