Ravinia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Zobacz też: inne znaczenia.
Park w Ravinii podczas koncertu. Fot. Krystyna Cygielska

Ravinia, miejscowość w stanie Illinois w hrabstwie Lake, południowe przedmieście Highland Park, miejsce powstałego w roku 1904 parku, gdzie rokrocznie, od wiosny do jesieni organizowane są koncerty muzyczne w ramach Ravinia Festival.

Pierwotnie park z muszlą koncertową pomyślany był jako element przyciągający pasażerów kolei podmiejskiej kursującej na trasie Chicago-Milwaukee (stacja kolejowa znajduje się na terenie parku), przy czym podczas koncertu inauguracyjnego wykonano tylko jeden utwór, a mianowicie piosenkę "Billy Bailey won't you please come home" będącą protestem przeciwko obowiązującej wtedy prohibicji. Początek sezonów koncertowych nastąpił w rok później, przy czym przez 5 kolejnych lat występowały jedynie orkiestra symfoniczna z Nowego Jorku i zespół taneczny "Ruth, Dennis and Ted".

W roku 1911 konsorcjum "The Ravinia Company" z północnych przedmieść Chicago kupiło park, zbudowało odpowiednie pomieszczenia (przede wszystkim audytorium na ponad 1 400 widzów) i zaczęło sprowadzać najlepsze orkiestry symfoniczne z terenu całych Stanów Zjednoczonych, a wkrótce także z Europy. Wkrótce Ravinia stała się ulubionym przez melomanów miejscem spotkań, które w roku 1914 zyskało miano "letniej stolicy operowej" USA. Od tamtych czasów Ravinia Festival jest ucztą dla ducha melomanów, pozwalając słuchać najlepszych wykonawców z całego niemal świata siedząc na trawie, wokół przywiezionych ze sobą stołów, z lampką wina uzupełnioną domowej roboty przekąską. Do Ravinii ciągną całe rodziny, grona przyjaciół, by w świetle rozwieszonych na drzewach lampionów przeżywać spotkania z muzyką.

Wprowadzone w pierwszych latach XXI wieku restrykcyjne przepisy zakazały na terenie parku palenia papierosów, wnoszenia piecyków BBQ, korzystania z rowerów i rolek, co znacznie zmniejszyło atrakcyjność miejsca. Chcąc wynagrodzić sobie straty spowodowane restrykcjami kierownictwo parku rozszerzyło po kilku latach program imprez wprowadzając, obok muzyki poważnej, także koncerty grup rockowych, jazzowych i bluesowych, co znacznie obniżyło renomę Ravinii wśród miłośników muzyki poważnej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]