RealPlayer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
RealPlayer
Autor RealNetworks
Pierwsze wydanie kwiecień 1995
Aktualna wersja stabilna Windows SP 12.0.0.756 (12.0.0.343)
OS X 12.0.0
Linux 11.0.1.1056
Palm OS 1.6.1
System operacyjny Wieloplatformowość
Rodzaj odtwarzacz multimedialny
Licencja zamknięte oprogramowanie
Strona internetowa

RealPlayer – odtwarzacz plików multimedialnych opracowany przez RealNetworks, odtwarzający m.in. formaty RealAudio, RealVideo oraz MP3, MPEG-4, QuickTime itd.

Pierwsza wersja RealPlayer ukazała się w kwietniu 1995. Był to odtwarzacz RealAudio, jeden z pierwszych obsługujących media strumieniowe przez Internet. Do wersji 8 program ten dostępny był jako RealPlayer Plus (komercyjny) lub RealPlayer Basic (darmowy). Kolejna wersja została nazwana RealOne Player. Z czasem powrócono do poprzedniego podziału.

W tej chwili RealPlayer dostępny jest na następujące platformy: Microsoft Windows, OS X, Linux, Unix, Palm OS i Symbian. Istnieje również jego open source'owy odpowiednik, Helix Player. Aktualnie program ten, poza odtwarzaniem plików multimedialnych, obsługuje nagrywanie płyt CD[1] i transfer plików do odtwarzaczy przenośnych (np. iPod, odtwarzacze MP3, urządzenia Windows Media), wyszukiwanie multimediów w Internecie, radio internetowe, biblioteki multimediów, ma zintegrowaną przeglądarkę internetową (opartą na Internet Explorer).

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

RealPlayer jest częstym obiektem krytyki, głównie z powodu stosunkowo niskiej jakości odtwarzania w porównaniu do innych odtwarzaczy, jak również ze względu na to, że obecnie RealPlayer to też portal internetowy, czego efektem ubocznym jest to, że w tle wykonywane jest wiele czynności z tym związanych, a zupełnie zbędnych do odtwarzania obrazu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Siergiej Bondarenko, Marina Bondarenko: Новый RealPlayer может записывать диски. 3dnews.ru, 2007-09-20. [dostęp 2013-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-26)]. (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]