Symbian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Symbian OS
logo
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent

Symbian (przedsiębiorstwo)

Architektura

ARM (może być emulowany na x86)

Aktualna wersja

10.1 (Nokia Belle Feature Pack 2; dla telefonów z ekranem dotykowym)
9.3 (dla telefonów bez ekranu dotykowego)
(12 października 2012; ponad 11 lat temu (dla telefonów z e. dotykowym))

Jądro

mikrojądro EKA2

Środowisko pracy

UIQ, Series 60, Series 80, Series 90

Licencja

komercyjna, w przeszłości EPL

Typ pakietów

.sis, .sisx, .jar, .jad

Wersja Live

N niedostępna

Strona internetowa

Symbiansystem operacyjny wraz z dołączonymi do niego bibliotekami, rozwiązaniami interfejsu użytkownika oraz specyfikacjami dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzili najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). W późniejszych latach w konsorcjum została wyłącznie Nokia. Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.

Ten system operacyjny jest stosowany w wielu rodzajach urządzeń przenośnych, m.in. w telefonach komórkowych (pierwszy raz na telefonie Ericsson R380) i palmtopach.

Aplikacje na platformę Symbian można pisać w wielu językach (głównie C++ i Java), dzięki udostępnianemu na stronie producenta SDK.

Po rezygnacji z Symbiana (wymuszonej przejęciem firmy)[1] akcje Nokii spadły o ponad 70 proc. Ostatnim telefonem używającym systemu Symbian jest Nokia 808 PureView[2].

Interfejs użytkownika[edytuj | edytuj kod]

Na bazie systemu Symbian powstało kilka platform interfejsu użytkownika, m.in.:

  • Series 80 (przeznaczona dla urządzeń typu Communicator),

Przeglądarka internetowa[edytuj | edytuj kod]

Symbian 3 i wersje starsze oparte są na WebKit. Symbian był pierwszą mobilną platformą korzystającą z WebKit (w czerwcu 2005 r.).[potrzebny przypis]

Symbian obecnie[edytuj | edytuj kod]

Pomimo tego, że Nokia oficjalnie porzuciła platformę i ograniczyła wsparcie poprzez zablokowanie dla nowej zawartości (od 01.01.2014)[3], a później całkowite zamknięcie Sklepu Nokia[4][5], część programistów dalej wspiera ostatnie wersje systemu: Symbian^3/Anna (S60 v5.2, Symbian OS v9.5) oraz Nokia Belle w pierwotnej wersji (S60 v5.3, Symbian OS v101), jak i z dodatkami Feature Pack 1 (S60 v5.4, Symbian OS v101) i Feature Pack 2 (S60 v5.5, Symbian OS v101). Grupa deweloperów zebrana jest głównie wokół witryny All About Symbian i alternatywnych sklepów z oprogramowaniem AppList i SIStore. Pojawiają się nowe aplikacje wykonane przez strony trzecie wspierające serwisy takie jak Instagram (InstaPro for Symbian[6]) czy Facebook (fMobi), jak i aktualizacje już istniejących (np. StarBrowser[7][8]). Dział Nokii odpowiedzialny za mapy Here dalej wydaje aktualizacje dla aplikacji Mapy Nokia dla Symbiana[9].

Ze względu na to, że Nokia zakończyła na początku roku 2014 program wydawania podpisów cyfrowych, nowe aplikacje są często niepodpisane. Ich instalacja wymaga złamania zabezpieczeń systemu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]