Redukcyjny szlak acetylo-CoA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Redukcyjny szlak acetylo-CoA – jest metodą wytwarzania związków organicznych z dwutlenku węgla występującą u bakterii i archeowców należących do beztlenowych chemolitoautotrofów. Jest też określany jako szlak Wooda Ljungdahla.

Reakcje szlaku acetylo-CoA polegają na redukcji CO2 przez kilka związków pośrednich do acetylo-CoA. Kluczowa reakcja redukcji CO2 do CO przeprowadzana jest przez dehydrogenazę, której kofaktorami są Ni, Zn, Fe. Donorem elektronów w tej reakcji jest wodór. Do CO połączonego z dehydrogenazą przyłączana jest grupa metylowa przenoszona przez białko korynoidowe o podobnej budowie jak witamina B12. Białko to pobiera grupy metylowe z tetrahydrometanopteryny (MP) i przyłącza do związanego z enzymem CO. Powstała w reakcji grupa acetylowa przenoszona jest na CoA co prowadzi do powstania acetylo-CoA[1].

Są dwie równoległe reakcje początkowe:

CO2 + H2Kwas mrówkowy → MP-CH3
CO2 + H2 → H2O + CO

Redukcyjny szlak acetylo-CoA występuje u bakterii metanogennych, homoacetogennych oraz archebakterii redukujących siarczany.

W przeciwieństwie do odwrotnego cyklu Krebsa i cyklu Calvina, ten proces nie jest cykliczny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ragsdale SW. Enzymology of the acetyl-CoA pathway of CO2 fixation.. „Critical reviews in biochemistry and molecular biology”. 3-4 (26), s. 261–300, 1991. PMID: 1935170.