Rejon nadymski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
nadymski
rus. Надымский район
Rejon
Herb Flaga
Herb flaga rejonu nadymskiego
Państwo  Rosja
Okręg Jamalsko-Nieniecki OA
Siedziba Nadym
Powierzchnia 103 960 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

21 088
• gęstość 0,2 os./km²
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
nadymski
nadymski
65°32′N 72°31′E/65,533333 72,516667
Portal Portal Rosja

Rejon nadymski (ros. Надымский район) - rejon wchodzący w skład położonego w północnej Rosji Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego.

Ośrodek administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Ośrodkiem administracyjnym rejonu jest miasto Nadym, liczące 49.248 mieszkańców (2005 r.), t.j. 2,5 raza więcej niż cała pozostała ludność tego liczącego ponad 100 tys. km² rejonu. Miasto to nie wchodzi jednak w skład tej jednostki administracyjnej stanowiąc miasto wydzielone w składzie Jamalsko-Nienieckiego OA. Do 1972 r. ośrodkiem administracyjnym była wieś Che.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rejon znajduje się jest w Rosji, w środkowej części Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, wchodzącego w skład obwodu tiumeńskiego. Obszar ten położony jest w północno-zachodniej Azji, na Nizinie Zachodniosyberyjskiej.

Powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Rejon ma powierzchnię 103.960 km.² (1/3 powierzchni Polski). Rejon Nadymski jest 5. co do wielkości rejonem Okręgu Jamalsko-Nienieckiego.

Powierzchnię Rejonu stanowi tundra i lasotundra, od południa przechodząca w tajgę.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Z racji położenia w północnej części Syberii w rejonie panuje surowy klimat. Obszar ten zamieszkuje zaledwie 21,1 tys. osób (2005 r.), co oznacza, iż gęstość zaludnienia wynosi 0,2 os./km.² W rejonie znajdują się jedynie dwa niewielkie miasta zamieszkane łącznie przez 12 tys. mieszkańców), 34 wsie, a także pewna liczba obozowisk koczowników, jako że część autochtonicznej populacji wiedzie tradycyjny tryb życia. Ludność miejska stanowi 57% populacji.

Ludność stanowią głównie osadnicy europejscy, głównie Rosjanie, a także Nieńcy i Chantowie - rdzenni mieszkańcy tej części Syberii.

Nieńcy - pierwotni mieszkańcy okręgu

Skład narodowościowy: (w 1989 r.; od tej pory wskutek emigracji zmniejszył się udział w populacji Rosjan i innych osadników):

Rosjanie: 63,7%
Ukraińcy: 15,9%
Nieńcy: 6,3%
Tatarzy: 5%
Białorusini: 1,5%
Chantowie: 0,2%
Selkupowie: 0,1%

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rejon utworzono w 1930 r.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Na terenie rejonu biegną dwie linie kolejowe: Nowyj Uriengoj - Nadym i Nowyj Uriengoj - Jamburg. Z powodu ogromnych odległości pomiędzy poszczególnymi osadami w rejonie jest mało dróg, a największe znaczenie ma transport lotniczy oraz wodny - poprzez gęstą sieć rzeczną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona internetowa Rejonu (w języku rosyjskim}