Reklozer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Reklozer (ang. recloser) – samoczynny wyłącznik stosowany w napowietrznych sieciach elektroenergetycznych średniego napięcia (SN). Określenie samoczynny wynika z faktu, że może wyłączać uszkodzony odcinek linii SN bez udziału dyspozytora. Ma tę przewagę nad rozłącznikiem, że wyłącza prądy zwarciowe i może wykonać samodzielnie wielokrotny cykl Samoczynne ponowne załączanie (SPZ). Cecha ta została podkreślona w angielskiej nazwie wyłącznika - recloser, która w spolszczonej pisowni – reklozer staje się powszechna[1].

Funkcje i korzyści[edytuj | edytuj kod]

Linie napowietrzne średniego napięcia (SN) pracują głównie w układzie promieniowo-odbiorczym. Są długimi ciągami zasilającymi odbiorców. Przebiegają w różnym terenie. W sposób naturalny są narażone na uszkodzenia spowodowane działaniami czynników zewnętrznych (gałęzie, drzewa, wiatr, ptaki, oblodzenie, szadź, wyładowania atmosferyczne). W klasycznym układzie linii elektroenergetycznej na skutek awarii dowolnego z jej elementów następuje wyłączenie zasilania w GPZ (Głównym Punkcie Zasilania). W tym momencie wszyscy odbiorcy podłączeni do linii nie maja zasilania.

W przypadku zainstalowania w linii reklozera (reklozerów) w momencie wystąpienia awarii zostaje automatycznie zidentyfikowane miejsce i rodzaj awarii. Jeśli zwarcie ma charakter trwały następuje odłączenie tylko określonego fragmentu sieci. Odbiorcy energii poza tym obszarem nie zauważają wystąpienia awarii. Reklozer w sieci pełni ponadto funkcje[2][3]:

  • łącznika wykorzystywanego do zdalnej rekonfiguracji sieci,
  • układu automatyki realizującego cykle SPZ i przywracającego zasilanie na nieuszkodzonych odcinkach sieci,
  • miernika parametrów elektrycznych sieci,
  • układu rejestracji zdarzeń i przebiegu zakłóceń.

Umieszczenie reklozera w sieci jest równoznaczne z powtórzeniem właściwości pola liniowego rozdzielni SN głęboko w sieci, zawierającego wyłącznik próżniowy, układ pomiaru parametrów sieci, w pełni konfigurowalny układ automatyki zabezpieczeniowej zdolnej do wykonywania wielokrotnego szybkiego SPZ, układ gwarantowanego zasilania oraz układ współpracujący z elementami telesterowania i telesygnalizacji.

Stosowanie w Polsce i na świecie[edytuj | edytuj kod]

W sieciach elektroenergetycznych, zwłaszcza za granicą, reklozery (łączniki do wielokrotnego SPZ) są powszechnie stosowane od wielu lat[4]. W ostatnich latach, również w Polsce, w celu poprawienia warunków ruchowych sieci i skrócenia przerw w pracy wprowadza się reklozery sterowane zdalnie, drogą radiową.

Aktualnie największym producentem reklozerów na świecie jest obecna na wszystkich kontynentach również w Europie i Polsce Grupa Przemysłowa Tavrida Electric, produkująca ponad 9000 reklozerów rocznie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Byrczek J. Tomaszewski A.: Dlaczego reklozer?, Urządzenia dla Energetyki 2009 nr 7.
  2. Kulas S.: Koncepcja zakresu wyposażenia sieci rozdzielczych SN w reklozery. Sympozjum Krajowe Elektryczna Aparatura Rozdzielcza EAR’2004, Poznań 2004.
  3. Woliński K, Korniluk W.: Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa, Wydawnictwo Politechniki Białostockiej, Białystok 2012.
  4. Tavrida Electric: Reklozer KTR firmy Tavrida Electric, Elektro Info 2011 nr 10.