Rette die Million!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rette die Million!
Nazwa formatu The Million Pound Drop
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Niemcy
Język niemiecki
Prowadzący Jörg Pilawa
Data premiery 13 października 2010
Lata emisji 2010–2013
Liczba odcinków (liczba sezonów) 48 (4)
Czas trwania odcinka 90 minut
Format nadawania 16:9 (HDTV)
Produkcja
Produkcja Endemol
Stacja telewizyjna ZDF

Rette die Million!niemiecki teleturniej powstały na licencji brytyjskiego The Million Pound Drop Live, emitowany na kanale ZDF. Teleturniej emitowany jest od października 2010. Prowadzącym program jest Jörg Pilawa.

Format[edytuj | edytuj kod]

Dwoje zawodników (lub więcej w wydaniach specjalnych) na początku gry otrzymuje milion euro w 40 paczkach po 25.000 €, w każdej paczce po 500 banknotów pięćdziesiąt euro. Następnie muszą odpowiedzieć na osiem pytań, starając się przy tym zachować jak największą ilość gotówki.

Zawodnicy muszą wybrać jedną z dwóch kategorii. Dla pierwszych czterech pytań do wyboru możliwe są cztery odpowiedzi, dla trzech kolejnych trzy odpowiedzi oraz dla ostatniego ósmego, dwie odpowiedzi. Zawodnicy muszą rozłożyć wszystkie pieniądze na dowolnej ilości zapadni, pozostawiając zawsze przynajmniej jedną pustą, na co mają minutę po przeczytaniu pytania i odpowiedzi. Jeżeli tego nie zrobią, pieniądze, które nie znalazły się na zapadniach, przepadają. Po zakończeniu odliczania zapadnie otwierają się, czasami jedna po drugiej, czasami wszystkie jednocześnie. Pieniądze, które umieszczone są na zapadni, do której przypisana jest błędna odpowiedź, spadają do pomieszczenia, w którym przebywają strażnicy. Układają oni je do specjalnej walizki. Gdy zawodnicy stracą całą swoją gotówkę, gra się kończy.

W niemieckiej wersji teleturnieju, zawodnicy mają do dyspozycji koło ratunkowe, zmianę pytania. Można je wykorzystać tylko raz, przed rozpoczęciem odliczania. Po jego użyciu zawodnicy otrzymują pytanie, które przyporządkowane było do drugiej kategorii zamiast poprzedniego, nie tracąc przy tym żadnej gotówki.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Publiczność biorąca udział w nagraniu pierwszego odcinka przez 7 godzin była pozbawiona dostępu do toalety oraz napojów. Stacja oraz prowadzący oficjalnie przeprosili za ten incydent.

Zawodnicy Horst Lichter i Nada Lichter wygrali w odcinku specjalnym 1.000.000 €. Widzowie zauważyli, że przy ostatnim pytaniu jedna osoba z publiczności podpowiadała, którą odpowiedź wybrać.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Sezon Pierwszy odcinek Ostatni odcinek Liczba odc.
1 13 października 2010 6 lipca 2011 16
2 31 sierpnia 2011 4 kwietnia 2012 11
3 21 lutego 2013 21 marca 2013 5
4 13 czerwca 2013 22 sierpnia 2013 9

Dodatkowo odbyło się 6 odcinków z gwiazdami i jedno wydanie rodzinne.

Oglądalność poszczególnych odcinków wahała się najczęściej między 3 a 5 milionów widzów (pierwszy odcinek osiągnął wynik 6,25 mln).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]