Przejdź do zawartości

Rezerwat przyrody Jasovské dubiny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rezerwat przyrody Jasovské dubiny
Národná prírodná rezervácia Jasovské dubiny
Ilustracja
Państwo

 Słowacja

Kraj

 koszycki

Mezoregion

Kras Słowacko-Węgierski

Data utworzenia

1950

Powierzchnia

35,1 ha

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Jasovské dubiny”
Położenie na mapie kraju koszyckiego
Mapa konturowa kraju koszyckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Jasovské dubiny”
Ziemia48°40′49″N 20°57′46″E/48,680278 20,962778

Rezerwat przyrody Jasovské dubiny (słow. Národná prírodná rezervácia Jasovské dubiny) – rezerwat przyrody w północno-wschodniej części Krasu Słowacko-Węgierskiego na Słowacji. Obejmuje dwa rozdzielne obszary o łącznej powierzchnia 35,1 ha na obszarze katastralnym wsi Jasov.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat leży w powiecie Koszyce-okolice w kraju koszyckim, ok. 0,5 km na południowy zachód od centrum wsi Jasov. Obejmuje fragment północno-wschodniego skraju Płaskowyżu Jasowskiego, w tym miejscu już niskiego i dość połogiego, opadający ku północy ku dolinie Bodvy i jej prawobrzeżnego dopływu – potoku Teplica (większa część) oraz fragment stoku o wystawie południowej, po przeciwnej stronie doliny Teplicy i zasilanego przez nią zbiornika wodnego (słow. Jasovský rybník; mniejsza część). W jego skład wchodzi m.in. wapienny masyw Białej Skały koło Jasova (słow. Biela skala pri Jasove), w którym znajduje się znana Jaskinia Jasowska.

Rezerwat leży w całości w granicach Parku Narodowego Kras Słowacki.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Jest to najstarszy rezerwat na terenie Krasu Słowackiego. Tereny te objęto ochroną już w 1925 r., a reguły ochrony nowelizowano w 1938 r. Obecny rezerwat został utworzony w 1950 r. w celu ochrony dobrze zachowanych, naturalnych zespołów roślinnych, zwłaszcza ciepłolubnych. Nowelizacje miały miejsce w latach 1954 i 1983.

Charakterystyka przyrodnicza

[edytuj | edytuj kod]

Obejmuje głównie zespoły roślinne ciepłych dąbrów i lasów bukowo-grabowych oraz buczyn w piętrze pogórza. Wśród flory przeważają gatunki ciepłolubne i wapieniolubne, ale spotkamy tu również szereg gatunków górskich. Występuje tu szereg rzadkich i chronionych gatunków owadów, w tym motyli i chrząszczy. Awifaunę reprezentują m.in. dzięcioł średni, dzięcioł białogrzbiety, muchołówka mała, muchołówka białoszyja.

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

Przez teren rezerwatu biegnie żółto znakowany szlak turystyczny z Jasova do Drienovca i niebiesko znakowany szlak z Jasova do osady Šugov. Przez teren rezerwatu wiedzie również od 1989 r. ścieżka dydaktyczna (Náučný chodník Jasovská skala) długości 1,5 km (100 m różnicy wzniesień). Na trasie 7 przystanków z posterami, informującymi o przyrodzie i historii tego rejonu. Średnio trudna trasa wymaga ok. 2 godzin.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Ďurček Jozef a kolektív: Slovenský kras. Turistický sprievodca ČSSR, č. 41, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1989, ISBN 80-7096-020-5.
  • Volovské vrchy. Košice. Turistická mapa 1:50 000, 3. vydanie, VKÚ Harmanec 2005, ISBN 80-8042-317-2.
  • Informacja o rezerwacie na Enviroportalu [1].