Rites of Spring

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rites of Spring
ilustracja
Rok założenia 1984
Rok rozwiązania zima 1986
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Gatunek hardcore punk
Aktywność wiosna 1985 - zima 1987
Wydawnictwo muzyczne Dischord Records
Powiązania One Last Wish
Happy Go Licky
Fugazi
Skład
Guy Picciotto
Eddie Janney
Brendan Canty
Michael Fellows

Rites of Spring - amerykański zespół hardcore punkowy, istniejący od 1984 do 1986 roku. Jest często wzmiankowany jako pionierski zespół emocore [1].

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Chociaż muzycy byli ze sobą jedynie od wiosny 1984 do zimy 1986, to często przypisuje im się udział w zdefiniowaniu nurtu emocore, wraz z Dag Nasty czy Embrace. Rites of Spring to również tytuł wydanego w 1985 roku debiutanckiego albumu zespołu. Dwanaście piosenek było nagranych w Inner Ear Studios w lutym 1985 roku, a wydanych na płycie w czerwcu tego roku jako Dischord Records #16. Album został powtórnie wydany na CD i kasecie w 1987, z dodatkowym utworem z tej samej sesji, 'Other Way Around', jak również czterema piosenkami z kolejnego EP, zatytułowanego All Through a Life, Dischord #22. CD i kaseta oryginalnie otrzymały numer '16' podczas wydania w 1991, podczas gdy w wersji przetworzonej z 2001 roku, na której znalazło się te same 17 piosenek, oznaczona została jako '16CD' i otrzymała nowy tytuł 'End on End'.

Po rozpadzie zespołu (zima 1986 roku) wokalista i gitarzysta Guy Picciotto, gitarzysta Eddie Janney i perkusista Brendan Canty utworzyli zespół One Last Wish z basistą Embrace, Michaelem Hamptonem. Trzy lata później dołączył do nich basista pierwotnego Rites of Spring, Michael Fellows, i utworzyli 'reinkarnację' zespołu, nazwaną Happy Go Licky. Zrealizowali LP i CD z różnych koncertów live, ale nigdy nie nagrali żadnego studyjnego albumu. Picciotto i Canty w końcu połączyli swe siły z pierwotnym wokalistą Embrace, Ianem MacKaye'em, jako Fugazi.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rites of Spring (Dischord #16) w 1985 r.
  • All Through a Life (Dischord #22)
  • End on End (kompilacja Rites of Spring i All Through a Life) w 2001 r.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa zespołu pochodzi od słynnego baletu Strawinskiego Święto wiosny (ang. Rite of Spring).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. allmusic ((( Rites of Spring > Biography ))) (ang.). [dostęp 13 sierpnia 2007].