Rodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rodnia Marchantia polymorpha
Rodnie u Marchantia polymorpha (na dolnej stronie palczastych wyrostków)

Rodnia, archegonium – wielokomórkowe gametangium żeńskie mszaków, paprotników, nasiennych.

Mszaki[edytuj | edytuj kod]

U mchów rodnia jest wielokomórkowa, kształtu butelkowatego. W części brzusznej znajduje się duża komórka, która po podziale daje komórkę jajową i komórkę kanałowo-brzuszną. Szyjka składa się z kilku komórek kanałowych. Całość otoczona jest pojedynczą warstwą komórek tworzących ściankę rodni[1]. Rodnie i plemnie mogą występować na tej samej łodydze lub oddzielnie[2].

U wątrobowców rodnie wykształcają się w wierzchniej warstwie plechy gametofitu[2].

Paprotniki[edytuj | edytuj kod]

Paprotniki cechuje redukcja liczby komórek kanałowych, a cała rodnia jest częściowo ukryta w tkankach gametofitu. Podobnie jak u mszaków rodnia ma kształt butelkowaty[1].

Nasienne[edytuj | edytuj kod]

U nagonasiennych zagłębiona w tkance gametofitu rodnia składa się z komórki jajowej, jednej komórki kanałowo-brzusznej i kilku komórek ściany szyjki: brak jest komórek kanałowych szyki[1]. Najwyższy stopień redukcji rodni ma miejsce u okrytonasiennych. Za odpowiednik rodni uznaje się aparat jajowy obecny w woreczku zalążkowym chronionym przez tkanki zalążka. W skład aparatu jajowego wchodzi komórka jajowa i synergidy. Według innych poglądów zarówno komórka jajowa, jak i synergidy są zredukowanymi rodniami. Rodnie w postaci synergid zatraciły zdolność do zapłodnienia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Szweykowska Alicja, Szweykowski Jerzy: Botanika t.1 Morfologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 251, 271, 274, 282. ISBN 83-01-13953-6.
  2. a b c Malinowski Edmund: Anatomia roślin. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 423–462.