Rodolfo Amando Philippi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rodolfo Amando Philippi
Rudolph Amandus Philippi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 września 1808
Charlottenburg (Berlin)

Data i miejsce śmierci

23 lipca 1904
Santiago, Chile

Zawód, zajęcie

botanik, zoolog, paleontolog, malakolog

Rodolfo Amando Philippi, właśc. Rudolph Amandus Philippi[1] (ur. 14 września 1808 w Berlinie-Charlottenburgu, zm. 23 lipca 1904 w Santiago) – niemiecko-chilijski paleontolog, botanik, malakolog i zoolog. Był ojcem botanika Federico Philippiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodolfo Amando Philippi urodził się w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg. W Berlinie studiował medycynę. W młodym wieku wyjechał z Niemiec i w łagodnym śródziemnomorskim klimacie szukał lekarstwa dla przypisywanej sobie choroby. W 1835 roku został nauczycielem zoologii i botaniki na uczelni w Kassel, którą opuścił w 1850 już jako dyrektor. W okresie 1838–1840 spędził dwa lata we Włoszech.

W 1851 Philippi przeniósł się do Chile, gdzie do 1853 roku kierował szkołą w Valdivii. W październiku tego roku został mianowany profesorem botaniki i zoologii na uniwersytecie w Santiago. Tam, przez ponad 40 lat kierował zarówno ogrodem botanicznym, jak również nowo utworzonym Muzeum Historii Naturalnej. Podczas licznych wyjazdów badawczych stworzył kompleksowe zbiorów flory i fauny Chile. W Chile uważany jest za jednego z ojców współczesnej nauki. Jego niewątpliwą zasługą było stworzenie jednego z największych muzeów historii naturalnej w całej Ameryce.

W roku 1906 jedna z ulic Berlina-Charlottenburga została nazwana na jego cześć Philippistraße. Również nazwa muzeum: Museo de la Exploración Rudolph Amandus Philippi w Valdivii podkreśla jego zasługi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paul Fürstenberg, Dr Rudolph Amandus Philippi: Sein Leben und seine Werke, Sociedad "Imprenta i Litografía Universo", 1906 (niem.).