Roelof Koets

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pieter Claesz i Roelof Koets, Martwa natura z owocami i römerem, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie

Roelof Koets (ur. 1592 w Haarlem, zm. 1654 tamże) – holenderski malarz barokowy, twórca martwych natur.

Urodził się w rodzinie o tradycjach artystycznych, jego ojcem był mało znany malarz Andries Koets. Uczył się u Pietera Claesza i później został jego współpracownikiem. W 1642 został członkiem gildii św. Łukasza w rodzinnym mieście.

Roelof Koets malował początkowo pod wpływem mistrzów flamandzkich takich jak Jacob van Hulsdonck, później znalazł się pod wpływem swojego mistrza, Pietera Claesza i Jana van de Velde. Malował martwe natury przedstawiające owoce, najczęściej winogrona. Jego prace odznaczają się dekoracyjnością i dbałością o przedstawienie szczegółów. Miał wpływ na twórczość Florisa van Schootena.

W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się obraz Koetsa Deser.

Roelof Koets II[edytuj | edytuj kod]

W latach ok. 1640-1725 w Zwolle żył i pracował inny malarz noszący te same imię i nazwisko[1]. Zbieżność personaliów była powodem pomyłek w atrybucji dzieł obu malarzy. Roelof Koets II zajmował się malarstwem portretowym, był nauczycielem miniaturzysty Hermana Woltersa, męża malarki Henrietty van Pee.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Genaille, [red.]: Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 110.
  • Andrzej Chudzikowski, [red.]: Holenderska i flamandzka martwa natura XVII wieku. Warszawa: Wydawnictwo Sztuka, 1954, s. 45-46.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]