Pieter Claesz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pieter Claesz Martwa natura, 1627
Przekąska, pochodzący ze zbiorów polskich obraz autorstwa Pietera Claesza, zrabowany w czasie II wojny światowej (nie odzyskany).

Pieter Claesz malarz holenderski ur. ok. 1597 r. w Burgsteinfurt (Westfalia), pochowany 1 stycznia 1661 r. w Haarlemie.

W 1617 r. osiadł w Haarlemie i pozostał tu do końca życia. Na obrazach podpisywał się jako P.C. Malował martwe natury ukazujące zjawisko przemijania tzw. Vanitas. Obrazy utrzymane w ciemnych kolorach, mało kontrastowe z subtelną grą świateł. W późniejszym okresie, zwłaszcza po 1640 r. stosował żywszą i cieplejszą kolorystykę. Jego największym konkurentem, również malującym martwe natury o podobnej tematyce był, Willem Claesz Heda. Uczniem i współpracownikiem Claesza był Roelof Koets.

Nazwisko Claesz powstało od imienia Claes oraz skrótu słowa zoon (syn). Tak więc jego właściwe nazwisko nie jest znane. Historycy sztuki zwracają uwagę, że Willem Heda miał ojca tego samego imienia, obaj mieszkali w tej samej okolicy, obaj też malowali obrazy o podobnej tematyce i stylu.

Pieter Claesz był ojcem Nicolaesa, malarza znanego jako Nicolaes Berchem.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Genaille [red.]: Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 47-48.