Roger Wilson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roger B. Wilson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 października 1948
Columbia
Stany Zjednoczone gubernator stanu Missouri
Okres od 16 października 2000
do 8 stycznia 2001
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Mel Carnahan
Następca Bob Holden

Roger B. Wilson (ur. 10 października 1948 w Boone County, Missouri) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, gubernator stanu Missouri.

Pracował jako nauczyciel i dyrektor szkoły w Columbia (Missouri). Przez ponad 20 lat zasiadał w Senacie stanowym. W 1993 objął stanowisko zastępcy gubernatora Missouri; gubernatorem był w tym czasie demokrata Mel Carnahan. W październiku 2000, kilka miesięcy przed upływem kadencji gubernatorskiej, Carnahan zginął w wypadku lotniczym w czasie kampanii wyborczej do Senatu. Wilson został - do zakończenia kadencji Carnahana w styczniu 2001 - tymczasowym gubernatorem. Podjął w tym czasie decyzję o powołaniu wdowy po swoim poprzedniku, Jean Carnahan, na senatora - przepisy wyborcze w Missouri nie dopuszczają wykreślenia z listy wyborczej zmarłego kandydata, a wyborcy oddali większość głosów na Carnahana.

W styczniu 2001 Wilson przekazał obowiązki gubernatora demokracie Bobowi Holdenowi. W sierpniu 2004 został wybrany przewodniczącym stanowych struktur Partii Demokratycznej w Missouri.