Rondo Romana Dmowskiego w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
rondo im. Romana Dmowskiego
Śródmieście
Państwo  Polska
Miejscowość Lublin
Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, u góry znajduje się punkt z opisem „rondo im. Romana Dmowskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „rondo im. Romana Dmowskiego”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „rondo im. Romana Dmowskiego”
Ziemia51°15′03,9″N 22°34′30,4″E/51,251083 22,575111

Rondo im. Romana Dmowskiego w Lublinie – rondo w Lublinie, w dzielnicy Śródmieście. Jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Lublinie. Do ronda od północy wpada ul. Lwowska/ul. Podzamcze (przedłużenie od ronda Mohyły), od wschodu i zachodu al. Tysiąclecia, a od południa al. Unii Lubelskiej. Na rondzie zamontowana jest sygnalizacja świetlna. Patronem ronda jest Roman Dmowski, uczestnik Konferencji pokojowej w Paryżu, jeden z ojców niepodległości. Na rondzie znajduje się 35 metrowy maszt niepodległości odsłonięty 11 listopada 2018 roku[1].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Na południowy wschód od ronda znajduje się galeria handlowa Vivo (dawniej Tarasy Zamkowe), natomiast po przeciwnej stronie al. Tysiąclecia znajduje się stacja benzynowa Circle K i KFC. Na południowy zachód położony jest Zamek Lubelski z XIII wiecznym donżonem. Na północny zachód od ronda znajduje się Dworzec Główny PKS i Sobór Przemienienia Pańskiego. Nieopodal ronda znajduje się także Stare Miasto, Stary Kirkut, Kościół św. Mikołaja na Czwartku, Biskupiak, Salon Renault, 2 hotele, a także Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie tzw. szpital na Biernackiego.

Komunikacja Miejska[edytuj | edytuj kod]

Przez rondo kursuje wiele autobusów i trolejbusów. Nad rondem rozwieszona jest trakcja trolejbusowa. W bezpośredniej bliskości ronda znajdują się 2 przystanki. Planowana jest budowa nowych przystanków przy rondzie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Artur Jurkowski, Sławomir Skomra: Maszt niepodległości w Lublinie. Pora na rozwinięcie wielkiej flagi. Będą utrudnienia w ruchu (pol.). Kurier Lubelski, 2018-11-08. [dostęp 2019-08-16].
  2. Artur Jurkowski: Przebudują przystanki komunikacji miejskiej w Lublinie. Sprawdź, które są na liście. Kurier Lubelski, 2019-07-12. [dostęp 2019-08-16].