Royal Military College, Duntroon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Royal Military College, Duntroon
Ilustracja
Część zabudowań kampusu
Dewiza Doctrina vim promovet
Data założenia 1911[1]
Typ szkoła oficerska
Państwo  Australia
Terytorium  Australijskie Terytorium Stołeczne
Adres Canberra
Liczba studentów 425
Rektor gen. Dianne Gallasch
Położenie na mapie Australijskiego Terytorium Stołecznego
Mapa lokalizacyjna Australijskiego Terytorium Stołecznego
Royal Military College, Duntroon
Royal Military College, Duntroon
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Royal Military College, Duntroon
Royal Military College, Duntroon
Ziemia35°17′59″S 149°09′54″E/-35,299722 149,165000
Strona internetowa

Royal Military College, Duntroon (RMC-D, Królewskie Kolegium Wojskowe w Duntroon) – australijska wojskowa uczelnia wyższa w Canberze, stanowiąca szkołę oficerską Australian Army, komponentu lądowego australijskich sił zbrojnych. Powstała w 1911 roku, dziesięć lat po inauguracji Związku Australijskiego.

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Kolegium zlokalizowane jest na terenie Duntroon, dawnej posiadłości rodziny Campbellów, która w 1910 została wydzierżawiona, a w 1912 zakupiona przez władze federalne na potrzeby szkolnictwa wojskowego. W tej samej części Canberry mieszczą się także inne instytucje wojskowe, m.in. centrala Departamentu Obrony, a także szkoła podoficerska Australian Defence Force Academy. Choć formalnie kampus uczelni posiada status bazy wojskowej, osoby cywilne mają prawo swobodnego wstępu na jego teren. Wynika to głównie ze zlokalizowania tam kilku obiektów użyteczności publicznej, m.in. biblioteki, pola golfowego, szpitala i obiektów handlowych, a także wojskowego osiedla mieszkaniowego.

Rekrutacja i studia[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia przyjmuje na studia kandydatów zarówno z grona osób cywilnych, jak i spośród żołnierzy służby czynnej, dla których ukończenie uczelni jest niezbędnym warunkiem awansu na stopień oficerski. Wszyscy kandydaci muszą spełniać wymogi wiedzy, sprawności fizycznej i warunków psychologicznych stawiane australijskim oficerom, niezależnie od ich wcześniejszej kariery zawodowej. Studia prowadzone są wyłącznie w trybie wojskowym, nie ma tu osób o statusie słuchaczy cywilnych, zaś ich ukończenie niemal automatycznie wiąże się z uzyskaniem stopnia podporucznika i rozpoczęciem zawodowej służby wojskowej (dla osób, które nie pełniły jej wcześniej). Pełny kurs trwa 18 miesięcy, przy czym kadeci będący wcześniej podoficerami korzystają ze zwolnienia z pierwszego półrocza nauki.

W Kolegium może jednocześnie studiować 425 kadetów, podzielonych na pięć stałych kompanii. Kompanie czerpią swoje nazwy od znanych bitew z udziałem australijskiego oręża. Są to:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. History of Duntroon (ang.). The Australian Army. [dostęp 2014-09-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]