Rozen Maiden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozen Maiden
Rozen Maiden logo.png
jap. ローゼン・メイデン
(Rōzen Meiden)
Gatunekfantasy, psychologiczny
Manga
AutorPeach-Pit
WydawcaGentōshaShūeisha
Odbiorcyseinen
Drukowana wGekkan Comic BirzShūkan Young Jump
Wydawanawrzesień 2002styczeń 2014
Liczba tomów10
Telewizyjny serial anime
ReżyserKō Matsuo
ScenariuszJukki Hanada, Mari Okada, Tsuyoshi Tamai
MuzykaShinkichi Mitsumune
StudioNomad
Stacja telewizyjnaTBS
Premierowa emisja7 października 200423 grudnia 2004
Liczba odcinków12
Telewizyjny serial anime
Rozen Maiden ~Träumend~
ReżyserKō Matsuo
StudioNomad
Stacja telewizyjnaTBS
Premierowa emisja20 października 200526 stycznia 2006
Liczba odcinków12
Telewizyjny serial anime
Rozen Maiden Ouvertüre
ReżyserKō Matsuo
StudioNomad
Stacja telewizyjnaTBS
Premierowa emisja22 grudnia 200623 grudnia 2006
Liczba odcinków2

Rozen Maiden (jap. ローゼン・メイデン Rōzen Meiden)manga wydana przez Peach-Pit. Głównym bohaterem jest Jun Sakurada, chłopiec w wieku gimnazjalnym, będący hikikomori, w którego posiadanie wchodzi lalka o imieniu Shinku. Wszystkie lalki z Rozen Maiden „żyją”. Lalkarz stworzył je w celu przeprowadzenia gry Alice Game, w której wygraną jest spotkanie z twórcą zwanym przez lalki Ojcem i stanie się Alicją – dziewczynką idealną.

Na jej podstawie powstały serie anime i seria OVA.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jun Sakurada jest nastolatkiem, który na skutek traumatycznego przeżycia przestaje chodzić do szkoły. Pewnego dnia Jun znajduje na podłodze walizkę, w której jest lalka, wyglądająca jak człowiek. Po nakręceniu, lalka ożywa. Jun jest zmuszony złożyć przysięgę, że będzie jej Medium i że ona będzie mogła czerpać z niego moc. Lalka ma na imię Shinku. Jun dowiaduje się o tajemniczej „Grze Alicji” (Alice Game). Z czasem pojawiają się nowe lalki, aby rozpocząć grę. Lalki dochodzą jednak do wniosku, iż lepiej im jest razem i nie chcą się zabijać. Muszą powiedzieć Ojcu (Rozenowi), będącym ich twórcą, że nie mają zamiaru walczyć ze sobą i przekonać do tego pomysłu Suigintou – najbardziej niezależną lalkę. Gdy wszystkie trudności zdają się być zażegnane, pojawia się siódma lalka Rozena, co oznacza że czas zacząć prawdziwą „Grę Alicji”.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

 • Jun Sakurada (jap. 桜田 ジュン Sakurada Jun) – nastolatek, który po wyjeździe rodziców za granice przestał chodzić do szkoły. Jest nerwowy i nie potrafi sobie poradzić z samym sobą. Jest Medium Shinku, potem stał się też Medium Suiseiseki.
Seiyū: Asami Sanada[1]
 • Nori Sakurada (jap. 桜田 のり Sakurada Nori) – siostra Juna. Jest bardzo opiekuńcza i sympatyczna. Stara się pomóc bratu i namówić go do powrotu do szkoły.
Seiyū: Noriko Rikimaru[1]
 • Tomoe Kashiwaba (jap. 柏葉 巴 Kashiwaba Tomoe) – dziewczynka z klasy Juna. Cicha i zamknięta w sobie. Bardzo jej zależy na powrocie Juna do szkoły. Była Medium Hinaichigo.
Seiyū: Masayo Kurata[1]
Seiyū: Daisuke Ono[2]
 • Shirosaki (jap. 白崎)
Seiyū: Takahiro Sakurai[2]

Lalki[edytuj | edytuj kod]

Lalki są podane w kolejności stworzenia.

 • Suigintō (jap. 水銀燈 Suigintō; Mercury Lampe) – pierwsza lalka Rozena. Jej projekt miał być wycofany, ale ona sama z miłości do Rozena obudziła się do życia. Jest niedokończona (nie ma brzucha). Najbardziej zawzięta ze wszystkich lalek. Twierdzi, że może zostać Alicją nawet z takim ciałem. Nienawidzi Shinku. Bardzo zżyła się ze swoim medium. Walczy używając czarnych skrzydeł i piór. Jej duszkiem jest Meimei.
Seiyū: Rie Tanaka[1]
 • Kanaria (jap. 金糸雀 Kanaria; Kanarienvogel) – druga lalka. Uważa się za najinteligentniejszą lalkę z Rozen Maiden. Sprawia wrażenie tchórzliwej, ale pokazuje też, że potrafi być lojalna i przyjacielska. Jej bronią są skrzypce. Duszkiem Kanarii jest Pizzicato.
Seiyū: Yumi Shimura[2]
 • Suiseiseki (jap. 翠星石 Suiseiseki; Jade Stern) – trzecia lalka z Rozen Maiden. Ma charakterystyczne oczy: jedno czerwone, a drugie zielone. Jej bronią jest konewka, jest lalką-ogrodniczką i potrafi otwierać drzwi do ludzkich snów. Podobnie jak w przypadku Shinku, jej Medium jest Jun. Uważa, że bez swojej bliźniaczej siostry jest nieśmiała. Potrafi być wredna, ale tak naprawdę potrafiłaby oddać życie za swoje siostry. Jej duszkiem jest Sui Dream (Nefrytowy Sen).
Seiyū: Natsuko Kuwatani[1]
 • Sōseiseki (jap. 蒼星石 Sōseiseki; Lapislazuli Stern) – bliźniacza siostra Suiseiseki. Tak samo jak ona, ma jedno oko czerwone, a drugie zielone. Jej bronią są nożyce ogrodowe. Jest bardziej poważna od Suiseiseki. Obie siostry obiecały sobie, że zawsze będą razem i będą się chronić. Jak Suiseiseki jest ogrodniczką i jak ona potrafi otwierać drzwi do ludzkich snów. Jej duszkiem jest Lempika.
Seiyū: Rika Morinaga[2]
 • Shinku (jap. 真紅 Shinku; Reiner Rubin) – piąta lalka Rozena. Jest poważna i nie okazuje uczuć. Traktuje Juna jak sługę i nie pozwala mu się dotykać, lecz po pewnym czasie jej stosunek do niego zmienia się. Shinku bardzo kocha swoje siostry i nie chce walczyć, aby stać się Alicją, ponieważ woli żyć szczęśliwie ze swoimi siostrami. Do walki używa płatków róż. Duszkiem Shinku jest Hollie.
Seiyū: Miyuki Sawashiro[1]
 • Hinaichigo (jap. 雛苺 Hinaichigo; Kleine Beere) – jest szóstą lalką. Jest bardzo dziecinna i rozpieszczona. Nazywana małą Ichigo lub Hiną. W walce używa pędów truskawek. Jest strachliwa. Po jakimś czasie zmienia się i dorośleje. Duszkiem Hiny jest Berrybell.
Seiyū: Sakura Nogawa[1]
 • Kirakishō (jap. 雪華綺晶 Kirakishō; Schöner Schneeblüten Kristall) – jest prawdziwą siódmą lalką Rozena. Ma białe włosy i zamiast prawego oka posiada żyjącą białą róże. Jest bezwzględna i bardzo brutalna. Jej medium jest Odille Fosset, a sztucznym duszkiem Rosary. Walczy za pomocą kolczastych pnączy z białymi różami.
 • Barasuishō (jap. 薔薇水晶 Barasuishō; Rozenkristall) – nie jest siódmą lalką, ani nawet jednym z dzieł Mistrza Rozena. To jedynie kopia prawdziwej Kirakishō wykonana przez jego ucznia - Enju. Właśnie dlatego jako jedyna nie ma własnego duszka (jak Pizzcato, Meimei czy Holie). Nie posiada również Mistycznej Róży, dlatego wbrew oczekiwaniom Enju nie mogła zostać Alicją. Jest bezwzględna i nie okazuje uczuć. Walczy za pomocą kryształów. Zamiast żyjącej róży w prawym oku posiada opaskę z nią na lewym oku. Nie występuje w mandze.
Seiyū: Saori Gotō[2]

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga, której twórcą jest duet Peach-Pit ukazywała się pierwotnie w czasopiśmie „Gekkan Comic Birz” wydawnictwa Gentōsha od 2002 roku[3][4]. Serializacja mangi została gwałtownie zakończona na 43. rozdziale przez autorów ze względu na problemy leżące po stronie redakcji[5]. Ostatni rozdział ukazał się w tym czasopiśmie 30 maja 2007 roku[6].

Wydawanie mangi zostało przez autorów wznowione 17 kwietnia 2008 w konkurencyjnym czasopiśmie „Shūkan Young Jump” wydawnictwa Shūeisha[3]. Peach-Pit wydali wcześniej także one-shot będący spin-offem Rozen Maiden zatytułowany Shōjo no tsukuri-kata (jap. 少女のつくり方) w 16. numerze tego czasopisma, wydanym 19 marca 2008 roku[3]. Kolejny one-shot został wydany przez Peach-Pit 3 września 2013 roku, tym razem w czasopiśmie „Ribon[7].

Ostatni rozdział mangi ukazał się w „Shūkan Young Jump” 9 stycznia 2014 roku[8][4]. Seria została łącznie skompilowana w 10 tomach[8].

Spin-off[edytuj | edytuj kod]

W latach 2011-2014 w czasopiśmie „Ribon” wydawnictwa Shūeisha publikowana była manga zatytułowana Rozen Maiden dolls talk (jap. ローゼンメイデン dolls talk) autorstwa Haru Karuki[8]. Pierwszy rozdział ukazał się 1 grudnia 2011[9]. Ostatni rozdział ukazał się 3 kwietnia 2014[9][10].

Choboraunyopomi jest autorką innego spin-offu, zatytułowanego Maite wa ikenai Rozen Maiden (jap. まいてはいけないローゼンメイデン), który był publikowany w czasopiśmie „Miracle Jump” wydawnictwa Shūeisha[8]. Pierwszy rozdział tej mangi ukazał się w tym czasopiśmie 27 grudnia 2012[11].

W styczniowym numer czasopisma „Ultra Jump” wydawnictwa Shūeisha ogłoszono, że duet Peach-Pit rozpocznie publikację nowej mangi, zatytułowanej Rozen Maiden 0, w marcowym numerze tego czasopisma, wydanym 19 lutego 2015[8]. Ostatni rozdział tej mangi ukazał się w tym czasopiśmie 19 marca 2019 roku[12].

Anime[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie mangi powstała adaptacja anime wyprodukowana przez studio Nomad[1]. Reżyserem serii został Kō Matsuo, za scenariusze odpowiadają Jukki Hanada, Mari Okada oraz Tsuyoshi Tamai, a za projekty postaci Kumi Ishii[1]. Muzykę skomponował Shinkichi Mitsumune[1]. Serie emitowane były na TBS[2].

Rozen Maiden[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Premiera w Japonii[13]
01 Bara otome Fräulein Rose[14]
(薔薇乙女 Fräulein Rose) 
7 października 2004
02 Hinaichigo Kleine Beere[15]
(雛苺 Kleine Beere) 
14 października 2004
03 Suigintō Mercury Lampe[16]
(水銀燈 Mercury Lampe) 
21 października 2004
04 Suiseiseki Jade Stern[17]
(翠星石 Jade Stern) 
28 października 2004
05 Kaidan Die Treppe[18]
(階段 Die Treppe) 
4 listopada 2004
06 Namida Tränen[19]
(涙 Tränen) 
11 listopada 2004
07 Yume Träume[20]
(夢 Träume) 
18 listopada 2004
08 Sōseiseki Lapislazuli Stern[21]
(蒼星石 Lapislazuli Stern) 
25 listopada 2004
09 Ori Die Gefängnis[22]
(檻 Die Gefängnis) 
2 grudnia 2004
10 Betsuri Abschied[23]
(別離 Abschied) 
9 grudnia 2004
11 Unmei Schicksal[24]
(運命 Schicksal) 
16 grudnia 2004
12 Shinku Reiner Rubin[25]
(真紅 Reiner Rubin) 
23 grudnia 2004

Rozen Maiden Träumend[edytuj | edytuj kod]

Powstawanie drugiej serii anime, która miałaby zostać wyemitowana w 2005 roku, zostało ogłoszone za pośrednictwem czasopisma „Gekkan Comic Birz” w marcu 2005 roku[26].

# Tytuł[27] Premiera w Japonii[27]
01 Barasuishō
(薔薇水晶) 
20 października 2005
02 Enju
(槐) 
27 października 2005
03 Kanaria
(金糸雀) 
3 listopada 2005
04 Keiyaku
(契約) 
10 listopada 2005
05 Tegami
(手紙) 
17 listopada 2005
06 Tenshi
(天使) 
24 listopada 2005
07 Chakai
(茶会) 
1 grudnia 2005
08 Ningyoushi
(人形師) 
8 grudnia 2005
09 Imashime
(戒) 
15 grudnia 2005
10 Tomoe
(巴) 
12 stycznia 2005
11 Baraen
(薔薇園) 
19 stycznia 2005
12 Shōjo
(少女) 
26 stycznia 2006

Rozen Maiden Ouvertüre[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2006 roku pojawiła się informacja, że zostanie wyprodukowana seria OVA, której produkcją zajmie się TBS[28].

# Tytuł[29] Premiera w Japonii
(TBS[29])
01 Zenpen
(前編) 
22 grudnia 2006
02 Kōhen
(後編) 
23 grudnia 2006

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j cast&staff (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 2. a b c d e f cast&staff Träumend (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 3. a b c Rozen Maiden Confirmed to Restart in Young Jump Mag (ang.). Anime News Network, 2008-03-24. [dostęp 2020-11-30].
 4. a b Rozen Maiden Manga to End in 3 Chapters (ang.). Anime News Network, 2013-11-22. [dostęp 2020-11-30].
 5. Rozen Maiden: Träumend Set for US, Manga Ends in Japan (ang.). Anime News Network, 2007-06-21. [dostęp 2020-11-30].
 6. Monthly Comic Birz to End Rozen Maiden's Serialization (ang.). Anime News Network, 2007-04-28. [dostęp 2020-11-30].
 7. Rozen Maiden Manga 1-Shot Runs in Ribon Magazine (ang.). Anime News Network, 2013-09-03. [dostęp 2020-12-02].
 8. a b c d e New Rozen Maiden Manga Series to Begin in February (ang.). Anime News Network, 2015-12-18. [dostęp 2020-11-30].
 9. a b Rozen Maiden dolls talk Spinoff Manga to Launch in Ribon (ang.). Anime News Network, 2011-11-01. [dostęp 2020-12-02].
 10. りぼん 2014年5月号 (2014年04月03日発売) (jap.). fujisan.co.jp. [dostęp 2020-12-02].
 11. Ai Mai Mi's Choboraunyopomi Draws Maite wa Ikenai Rozen Maiden Manga (ang.). Anime News Network, 2012-12-17. [dostęp 2020-11-30].
 12. Rozen Maiden 0 Manga Ends Next Month (ang.). Anime News Network, 2019-02-18. [dostęp 2020-11-30].
 13. Story (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 14. 薔薇乙女 Fräulein Rose (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 15. 雛苺 Kleine Beere (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 16. 水銀燈 Mercury Lampe (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 17. 翠星石 Jade Stern (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 18. 階段 Die Treppe (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 19. 涙 Tränen (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 20. 夢 Träume (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 21. 蒼星石 Lapislazuli Stern (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 22. 檻 Die Gefängnis (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 23. 別離 Abschied (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 24. 運命 Schicksal (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 25. 真紅 Reiner Rubin (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].
 26. Rozen Maiden Second Season (ang.). Anime News Network, 2005-03-27. [dostęp 2020-11-30].
 27. a b Rozen Maiden Träumend STORY (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-12-02].
 28. Rozen Maiden OVA on the Way (ang.). Anime News Network, 2006-08-23. [dostęp 2020-11-30].
 29. a b Story (Ouvertüre) (jap.). tbs.co.jp. [dostęp 2020-11-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]