Przejdź do zawartości

Rozkoszna dziewczyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozkoszna dziewczyna (niem. Bezauberndes Fräulein) – bajka muzyczna w czterech obrazach autorstwa Ralpha Benatzky’ego (muzyka i libretto). Prapremiera odbyła się w Wiedniu 24 maja 1933[1].

Pierwowzór[edytuj | edytuj kod]

Libretto powstało na podstawie farsy Paula Gavaulta pt. La petite chocolatière (pol. Córka króla czekolady)[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Tytułową bohaterką jest Anetka, jedyna córka miejscowego króla czekolady, właściciela wielomilionowego majątku. Jej samochód rozbija się nieoczekiwanie w pobliżu willi zamieszkanej przez trójkę przyjaciół (Pawła, Feliksa i Krystynę) i zmuszona jest szukać tam noclegu. Przypada jej do gustu gburowaty Paweł i zaczyna go kokietować, choć on zamierza poślubić córkę ważnego dyrektora departamentu – Ludwikę. Na skutek wielu intryg Anetce udaje się rozbić to narzeczeństwo i doprowadzić do własnego związku ze zrezygnowanym Pawłem[1].

Rozkoszna dziewczyna w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Premiera polska odbyła się w Warszawie 19 lipca 1934. Libretto na język polski przetłumaczył Julian Tuwim, który również dodał do utworu kilka własnych piosenek. W wersji polskiej utwór podzielony jest na trzy akty zamiast pierwotnych czterech obrazów (scen)[1]. Wystawiano tę sztukę m.in. w[2]:

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Rozkoszna dziewczyna, [w:] Lucjan Kydryński, Przewodnik operetkowy. Wodewil, operetka, musical, Wyd. 4, Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1994, s. 48–51, ISBN 83-224-0316-X.
  2. Rozkoszna dziewczyna, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (sztuki). [dostęp 2023-06-07].
  3. Bezauberndes Fräulein [online], IMDb [dostęp 2023-06-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]