Roztrząsacz obornika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Producent: GAMA Group Szepietowscy sp.j.
Rozrzutnik obornika EUROMILK podczas pracy
Rozrzutnik obornika z wyrzutem tylnym
Rozrzutnik obornika w czasie pracy

Roztrząsacz obornika, rozrzutnik obornikamaszyna rolnicza do rozwożenia, rozdrabniania i równomiernego rozrzucania obornika na polu[1].

Roztrząsacz obornika to maszyna rolnicza skrzynia z przenośnikiem podłogowym, wyposażona w tylnej części w urządzenie rozdrabniające i rozrzucające obornik[1]. Podczas pracy, napędzany przez wał odbioru mocy lub silnikiem hydraulicznym z hydrauliki pojazdu, zespół noży zamocowany na specjalnych wałkach (tzw. adapter) obracając się rozdrabnia i rozrzuca obornik po polu. Wyróżnia się adaptery z wałami poziomymi oraz pionowymi. Przesuwanie obornika w kierunku zespołu rozrzucającego zapewnia taśma składająca się z listew napędzanych łańcuchem albo ścianki przesuwające się razem z podłogą[2]. Zdarza się, że w celu zapewnienia równomierności rozrzucenia obornika łańcuch podajnika napędzany jest od kół jezdnych rozrzutnika, częściej jednak stosuje się napęd zależny od prędkości wałka odbioru mocy lub ostatnio również hydrauliczny napęd posuwu taśmy.

Rozstrząsacz może służyć również do nawożenia takimi nawozami naturalnymi jak kompost, torf czy nawozy zielone (świeża masa roślinna)[3]. Po zdemontowaniu adapteru i zamontowaniu w jego miejscu burty, rozrzutniki mogą służyć jako przyczepy[2].

Wyróżnia się roztrząsacze z wyrzutem:

  • tylnym,
  • przednim,
  • bocznym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zimny 2003 ↓, s. 179.
  2. a b Marks 1997 ↓, rozdz. 6.2.
  3. Marks 1997 ↓, rozdz. 6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Norbert Marks: Maszyny rolnicze. Cz. 1, Maszyny do uprawy, pielęgnacji, nawożenia, siewu, sadzenia i ochrony roślin. Kraków: Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Krakowie, 1997. ISBN 83-86524-18-9.
  • Lesław Zimny: Encyklopedia ekologiczno-rolnicza. Wrocław: Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, 2003. ISBN 83-87866-79-2.