Rusałka drzewoszek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rusałka drzewoszek
Nymphalis xanthomelas
Esper, 1781
Samica rusałki drzewoszka
Samica rusałki drzewoszka
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina rusałkowate
Podrodzina Nymphalinae
Plemię Nymphalini
Rodzaj Nymphalis
Gatunek rusałka drzewoszek
Synonimy
  • Papilio xanthomelas (Esper, 1781)
  • Papilio xanthomelas (Denis & Schiffermüller, 1775)

Rusałka drzewoszek (Nymphalis xanthomelas) – motyl z rodziny rusałkowatych, bardzo podobny do rusałki wierzbowca i rusałki pokrzywnika.

Wygląd

W odróżnieniu od wierzbowca, drzewoszek ma białą, półksiężycowatą plamkę w okolicach wierzchołka przedniego skrzydła. Wierzch ciemnobrązowy z licznymi rozjaśnieniami. Spód czaro-brązowy, maskujący. Ważną cechą rozpoznawczą są żółte nogi. Długość przedniego skrzydła około 3 cm[1].

Czas lotu

Lata od lipca do czerwca, z przerwą na sen zimowy, który odbywa w dziuplach, ruderach, na strychach i w piwnicach.

Biotop

W odróżnieniu od wierzbowca gatunek ten woli widne lasy liściaste i mieszane od sadów owocowych. Częstokroć widywany na wsiach, gdzie wygrzewa się w słońcu siedząc na składach drewna, stodołach itp. Chętnie spija sok wyciekający z owoców i zranionych drzew, nie gardzi padliną. Nader często odpoczywa także na mokrej glebie, skąd również pobiera płyny. Rzadko odwiedza kwiaty.

Stadia rozwojowe

Gąsienica jest czarna, kolczasta, z brązowymi plamkami. Żyje we wspólnym oprzędzie. Żeruje na iwie i wierzbie białej. Poczwarka jest szaro-brązowa, wisząca, niejednokrotnie fioletowa. Imago jest wytrzymały, choć wrażliwy na zanieczyszczenia.

Występowanie
Od Europy Środkowej po Japonię. W Polsce gatunek zdecydowanie rzadki, występujący wyłącznie na nizinach, częściej na wschodzie (lokalnie na Dolnym Śląsku).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. E. Keller, prof. dr. J. H. Reichholf, G. Steinbach i inni: Leksykon zwierząt: Owady. Warszawa: Świat Książki, 2003. ISBN 83-7311-855-1.