Rusałka wierzbowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rusałka wierzbowiec
Nymphalis polychloros
(Linnaeus, 1758)
Duża samica rusałki wierzbowca
Duża samica rusałki wierzbowca
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina rusałkowate
Podrodzina Nymphalinae
Plemię Nymphalini
Rodzaj Nymphalis
Gatunek rusałka wierzbowiec

Rusałka wierzbowiec (Nymphalis polychloros) – motyl z rodziny rusałkowatych. W Polsce jest rozpowszechniony, jednak spotykany lokalnie, nigdy w większych grupach.

Wygląd

Cechą wyróżniającą wierzbowca spośród podobnych gatunków (rusałka ceik, rusałka pokrzywnik, rusałka drzewoszek, rusałka laik) jest żółta, półksiężycowata plamka znajdująca się przy wierzchołku przedniego skrzydła. Wierzch skrzydeł jest rdzawobrązowy z licznymi czarnymi akcentami. Spód jest szaro-czarny, maskujący. Skrzydła są lekko powcinane, a ich rozpiętość wynosi około 60 mm.

Czas lotu

Rusałka wierzbowiec, podobnie jak inne z tego rodzaju, pojawia się na początku lipca i lata aż do października, a po przezimowaniu ponownie od marca do początku czerwca. Zimuje w starych, opuszczonych budynkach, w stodołach, dziuplach, na strychach i w piwnicach.

Biotop

Motyl ten występuje w sadach i ogrodach, a także w lasach liściastych i mieszanych, gdzie spotkamy go na leśnych drogach i polanach. Chętnie spija sok wyciekający z owoców, nierzadko siada na roślinach z rodziny złożonych.

Stadia rozwojowe

Gąsienica przypomina nieco ptasie odchody. Pokryta szczecinkami, jest zielonkawo-brązowa i żyje we wspólnych oprzędach, których nie opuszcza aż do czasu przeobrażenia. Żywi się liśćmi wierzby iwy, wiązu, topoli i drzew owocowych. Poczwarka brązowa w metaliczne, szare i żółte plamki. Wisi przytwierdzona kremastrem do gałęzi, liści lub ścian budynków.

Występowanie

Zamieszkuje prawie całą Europę, Azję Wschodnią i Afrykę Północną. W Polsce gatunek coraz rzadszy, czego przyczyną jest prawdopodobnie nadmierne stosowanie insektycydów w sadach owocowych i wycinanie śródpolnych zadrzewień.

Rusałka wierzbowiec – widoczny rysunek na spodniej stronie skrzydeł

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]