Przejdź do zawartości

Rynek w Przyrowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fragment rynku z głazem
Rynek podczas deportacji Żydów przez nazistów niemieckich

Rynek w Przyrowie – centrum założenia miejskiego Przyrowa w powiecie częstochowskim.

Rynek uzyskał obecny kształt urbanistyczny na przełomie XIX i XX wieku. Wymieniono wówczas zabudowę drewnianą na murowaną i całkowicie zwarto pierzeje. W latach 1908–1911 zbudowano obecny kościół, zastępując nim świątynię starszą (drewnianą) i zmieniając całkowicie perspektywę wydłużonego placu. Wydłużony kształt rynku, z czterema drogami wylotowymi w węższych pierzejach, pochodzi z okresu lokacyjnego. Po 1945 nie zaszły w rynku poważniejsze zmiany – pierzeje wschodnią i południową podniesiono o jedną kondygnację i wprowadzono kilka drzew. W 1984 postawiono jeszcze głaz pamiątkowy ku czci Polaków walczących podczas II wojny światowej. W 2005 rynek przeszedł głęboką rewaloryzację, przesunięto pomnik i dodano na nim symbole religijne, wprowadzono nawierzchnię z kostki granitowej i betonowej (forma szachownicy), małą architekturę i zieleń (m.in. klony). Płyta rynkowa jest wizualnie izolowana poprzez poprowadzenie jezdni wzdłuż wszystkich pierzei[1].

Przyrowski rynek wykazał się najwyższym (po Koszycach) stopniem miejskości w badaniach naukowych nad morfologią miast zdegradowanych reformą carską z 1869–1870[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Sebastian Wróblewski, Kształtowanie przestrzeni w rynkach ośrodków administracyjnych regionu częstochowskiego, w: Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, nr 10(1)/2014, s.91-92, ISSN 1896-8333
  2. Dymitrow, M. (2014). The effigy of urbanity or a rural parody? A visual approach to small-town public space. Journal of Cultural Geography, 31(1), 1-31.