Sąd Najwyższy Saksonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sąd Najwyższy Saksonii – (inne nazwy spotykane w literaturze przedmiotu: Wyższy Sąd Dworski, Lipski Sąd Najwyższy, Lipski Sąd Wyższy) – instancja odwoławcza w Królestwie Saksońskim z siedzibą w Lipsku. Mimo że stolicą Saksonii jest Drezno, to właśnie Lipsk tradycyjnie był siedzibą tego urzędu sądowego. Warto dodać, że po Zjednoczeniu Niemiec w roku 1871 to właśnie w tym mieście powołano w roku 1878 Trybunał Rzeszy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1483 elektor saksoński Ernest powołał w Lipsku Oberhofgericht (Sąd Wyższy). Do jego kompetencji należały sprawy szlachty i mieszczaństwa, które nie leżały w gestii innych sądów ani nie mogły być rozpatrywane przez władcę. W 1488 roku rozszerzono skład orzekający o wykładowców prawa z Uniwersytetu Lipskiego oraz o przedstawicieli szlachty – po sześciu z każdej z grup.

Jurysdykcja[edytuj | edytuj kod]

Oberhofgericht rozpatrywał głównie sprawy cywilne i rozstrzygał spory prawa feudalnego. Nie rozstrzygał w sprawach administracyjnych, karnych i kościelnych, choć bywał miejscem rozsądzania oskarżeń o czary[2]. Był sądem pierwszej instancji tylko dla członków domu książęcego, arystokracji, uniwersytetów, miast oraz posiadaczy ważnych zaszczytów i urzędników saksońskich wysokiej rangi. Dla ogółu ludności był do sąd odwoławczy drugiej instancji. Taką rolę spełniał do roku 1822, kiedy po reformie stracił rolę sądu apelacyjnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://journals.umcs.pl/sil/article/viewFile/4011/pdf.
  2. Wilde, Manfred. 2002. „Hexenprozesse und Landesherrschaft: Der Schöffenstuhl, die Juristenfakultät und das Oberhofgericht in Leipzig und ihre Bedeutung für Hexenprozesse in Kursachsen.” Pp. 149-166 in Landesgeschichte und Archivwesen.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Ustrój sądowy Prus, II Rzeszy i Republiki Weimarskiej (1815–1871 i 1918–1933)”, Tadeusz Maciejewski, Studia Iuridica Lublinensia vol. XXV, 3, 2016
  • „125 Jahre Reichsgerit” – Bernd-Rüdiger Kern, Adrian Schmidt-Recla, wyd. Duncker und Humboldt, Berlin 1990 (do wglądu pod adresem: https://www.duncker-humblot.de/_files_media/leseproben/9783428521050.pdf)
  • „Hexenprozesse und Landesherrschaft: Der Schöffenstuhl, die Juristenfakultät und das Oberhofgericht in Leipzig und ihre Bedeutung für Hexenprozesse in Kursachsen.” („Procesy czarownic a niezależność przewodniczącego składu, wydziały prawa i sądu wyższej instancji w Lipsku. Ich znaczenie dla procesów czarownic w Saksonii”.) Wilde, Manfred, seria: „Landesgeschichte und Archivwesen”, wyd. Sächsisches Druck-und Verlagshaus, Drezno 2002