Uniwersytet w Lipsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Lipski
Alma mater Lipsiensis
University of Leipzig
Universität Leipzig
Uniwersytet Lipski
Dewiza Aus Tradition Grenzen überschreiten
Data założenia 1409
Państwo  Niemcy
Adres Ritterstraße 26
D-04109 Leipzig
Lipsk
Liczba studentów 28.125 (2011/2012)
Rektor prof. dr Beate Schücking
Członkostwo Socrates-Erasmus, Sieć Utrechcka
Położenie na mapie Saksonii
Mapa lokalizacyjna Saksonii
Uniwersytet Lipski
Uniwersytet Lipski
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Uniwersytet Lipski
Uniwersytet Lipski
Ziemia51°20′19,32″N 12°22′43,42″E/51,338700 12,378728
Strona internetowa

Uniwersytet Lipski (niem. Universität Leipzig) – założony w 1409 roku w Lipsku jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie.

Historia[edytuj]

Powstał z fundacji książąt saskich Fryderyka I Kłótnika i Wilhelma II Bogatego w oparciu o bullę Aleksandra V, antypapieża.

Powstanie uczelni wiązało się z migracją z Uniwersytetu w Pradze profesorów i studentów nacji niemieckich i polskiej, sprzeciwiających się dominacji czeskiej i naukom Jana Husa[1].

Wzorem Pragi, w charakterystyczny dla wielu uniwersytetów średniowiecznych sposób studenci w Lipsku zorganizowani byli w cztery nacje: natio Misniensium (Miśnia), Saxorum (Saksonia), Bavarorum (Bawaria) i Polonorum (Polska)[2].

Znani studenci[edytuj]

Wśród studentów Uniwersytetu w Lipsku byli na przestrzeni wieków m.in.: Felix Bloch, Peter Debye, Paul Ehrlich, Werner Karl Heisenberg, Gottfried Wilhelm von Leibniz, Gotthold Ephraim Lessing, Friedrich Nietzsche, Johann Wolfgang von Goethe, Angela Merkel[1].

Polacy na Uniwersytecie[edytuj]

Wielu Polaków studiowało na Uniwersytecie w Lipsku. W XV wieku studiował tu pierwszy polski drukarz Kasper Elyan. W 1556 naukę na uczelni podjął kartograf Wacław Grodziecki. W latach 1567-1569 studiował tu działacz kontrreformacyjny Kasper Cichocki, a w 1571 teolog i historyk Jan Łasicki. W 1592 na Uniwersytet zapisał się późniejszy urzędnik publiczny, Krzysztof Palczowski. W 1629 studia rozpoczął tu przyszły hetman wielki litewski Janusz Radziwiłł. W 1698 studia tu podjał Jerzy Piotr Schultz. W 1768 ukończył tu studia lekarskie Jerzy Chrystian Arnold. Od 1789 teologię i filologię studiował tu autor pierwszego słownika języka polskiego Samuel Linde. W 1791 został lektorem języka polskiego i literatury polskiej na uczelni. Na początku XIX wieku odbywał tu studia prawnicze polski poeta i urzędnik Tomasz Kantorbery Tymowski. W 1871 stopień doktora filozofii na Uniwersytecie w Lipsku otrzymał Marian Baraniecki, a w 1874 stopień doktora nauk filozoficznych uzyskał psycholog Julian Ochorowicz. Na przełomie XIX i XX wieku na uniwersytecie studiowali m.in. Seweryn Tymieniecki, Antoni Danysz, Franciszek Czerny-Schwarzenberg, Stanisław Waryński, Stefan Łaszewski, Tadeusz Zieliński, Jan Biziel, Leon Sternbach, Stefan Jentys, Michał Wolski, Wacław Anczyc, Andrzej Mielęcki, Mieczysław Pańkowski, Konstanty Janicki, Kazimierz Filip Wize, Władysław Witwicki, Marceli Barciński, Henryk Ułaszyn, Kazimierz Fajans, Andrzej Gawroński, Marian Górski, Stefan Ehrenkreutz, Zdzisław Ludkiewicz, Czesław Znamierowski i Ireneusz Wierzejewski. W latach 60. XX wieku na Uniwersytecie studiował Zdzisław Kazimierz Wawrzyniak, a w latach 90. Dariusz Chwastek.

Po II wojnie światowej wykładowcami Uniwersytetu w Lipsku byli historyk medycyny Stanisław Schwann i filolog Józef Rurawski.

W 1992 na Uniwersytecie zostało reaktywowane Towarzystwo Naukowe Jabłonowskich, założone pierwotnie w Lipsku w roku 1768 przez księcia Józefa Aleksandra Jabłonowskiego.

W XXI wieku psychologię na Uniwersytecie ukończyła piłkarka ręczna Karolina Kudłacz-Gloc.

Wydziały[edytuj]

Laboratorium wydziału chemii
 • Wydział Teologii
 • Wydział Prawa
 • Wydział Historii, Sztuki i Nauk Orientalistycznych
 • Wydział Filologii
 • Wydział Nauk Pedagogicznych
 • Wydział Nauk Socjalnych i Filozofii
 • Wydział Nauk Ekonomicznych
 • Wydział Nauk Sportowych
 • Wydział Medycyny
 • Wydział Matematyki i Informatyki
 • Wydział Nauk Biologicznych, Farmacji i Psychologii
 • Wydział Fizyki i Nauk Geologicznych
 • Wydział Chemii i Mineralogii
 • Wydział Medycyny Weterynaryjnej

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. a b M. Krawczyk, Pokój, muzyka i handel. Niemieckie ośrodki uniwersyteckie (5) (pdf), Magazyn Historyczny "Mówią Wieki" i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej [dostęp: 6.11.2015]
 2. J. Ziaja, Studenci ze Śląska na Uniwersytecie Krakowskim w XV wieku, Polonia Viva, 18.11.2013 [dostęp: 6.11.2015]

Linki zewnętrzne[edytuj]